Premier Morawiecki: Europa ma obowiązek pomóc Włochom

Europa ma obowiązek pomóc Włochom, zmagającym się z epidemią koronawirusa – twierdzi premier Mateusz Morawiecki na łamach rzymskiego dziennika “La Repubblica”. Dodał, że UE, ma skuteczne instrumenty, by walczyć z kryzysem gospodarczym. – Nie możemy dopuścić aby za kryzys płacili najsłabsi, jednocześnie przymykając oko na nieprawości możnych tego świata – zaapelował Morawiecki.

– Niewidzialny wróg przełamał nasze linie obrony, doświadczając okrutnie najpierw północne Włochy, potem cały wasz piękny kraj, następnie Hiszpanię a teraz cały kontynent. Wieści płynące z Włoch przepełniają nas głębokim smutkiem z każdą śmiercią, ale też dają nadzieję, że lepsze jutro jest możliwe – tak premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Włochów w sobotnim wydaniu „La Repubblica”. – W ciągu paru tygodni Europa i Włochy zmieniły się na zawsze. Nie tak miał wyglądać ten rok – dodał.

 Włochy wkrótce się odrodzą 

Premier przypomniał, że w 2020 roku przypada wiele wyjątkowych rocznic dla Polski, które – jak podkreślił – „chcieliśmy świętować razem”. W tym kontekście wymienił 40. rocznicę powstania „Solidarności” i setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. 

 Premier nie ukrywał współczucia dla Włochów 

– Dziś Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw Europy i liczącym się sojusznikiem Paktu Północnoatlantyckiego. Po mroku nocy zawsze przychodzi świt poranka. Wierzymy, że wkrótce Włochy odrodzą się i znów będą inspirować Europę swoją wielką kulturą i sukcesem gospodarczym – napisał w artykule.

Morawiecki położył nacisk na przyjaźń polsko-włoską i ocenił, że Polska byłaby innym krajem, gdyby nie dziedzictwo Włoch, które głęboko ukształtowało kulturę i sztukę. Przypomniał także, że w ostatnich tygodniach Polska wspierała Włochy, zmagające się z pandemią.

– Polscy lekarze wyruszyli na pomoc do Brescii, przekazywaliśmy środki ochrony, wspieraliśmy się w powrocie obywateli do domu. Czas zła jest również czasem narodzin dobra. Europa ma obowiązek pomóc Włochom. Europa narodziła się właśnie tu we Włoszech. Czym byłby nasz kontynent bez prawa rzymskiego, bez duchowego przewodnictwa Rzymu, bez geniuszu Michała Anioła? Tylko solidarnie możemy zdać ten wielki egzamin jako wspólnota – zaznaczył premier.

 Nie czas na półśrodki 

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na to, że obecny kryzys w niespodziewany sposób dotknął bardzo głęboko tkanki gospodarczej, która dotyczy przedsiębiorców, pracowników, obywateli, państw i samorządów. Zdaniem premiera Unia Europejska posiada skuteczne instrumenty by walczyć z kryzysem gospodarczym.

– Potrzebujemy ambitnego budżetu UE, ambitnej polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, które pomogą odbudować gospodarczo Unię. Musimy znaleźć nowe, sprawiedliwe źródła finansowania budżetu UE w oparciu o sektory, które najbardziej korzystają ze wspólnego rynku. Potrzebujemy śmiałych rozwiązań zwiększających inwestycje i poprawiających sytuację na rynku pracy, które będą dotyczyły wszystkich 27 państw członkowskich – wyjaśnia Morawiecki.

 Ocenił, że „półśrodki nie są dziś żadnym rozwiązaniem” 

– Europa musi pokazać wolę zmiany, poprzez ograniczenie szarej strefy, walkę z luką podatkową VAT – uważa polski premier.

Podkreślił, że raje podatkowe zmniejszają dochody państw członkowskich UE o około 170 mld euro rocznie.

– Powiedzmy razem BASTA! Nie możemy dopuścić aby za kryzys płacili najsłabsi, jednocześnie przymykając oko na nieprawości możnych tego świata –zaapelował Morawiecki.

„Jesteśmy w stanie pokonać pandemię koronawirusa. Solidarnie. Wygrywa się jednak tylko w ofensywie. Czas na europejską ofensywę. Dla Włoch. Dla całej Europy” – podkreślił w konkluzji premier.

(źródło: PAP)

Ponieważ pojawiają się doniesienia o karach po 10 tys. zł za siedzenie w parku czy jazdę rowerem po bulwarach wiślanych, wielu Polaków zadaje sobie pytanie, czy mogą jechać do rodziny na święta? Oto, co na ten temat uważa ekspertka z Kancelarii Krzeszewski i Partnerzy.

Koronawirus wciąż stanowi wielką zagadkę dla naukowców. Jednym z zagadnień, które nurtuje ekspertów jest wpływ pogody na wirusa z Wuhan. Czy upał powstrzyma rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19? Na to pytanie odpowiedzieli Naukowcy z Akademii Narodowych Stanów Zjednoczonych (United States National Academies) w raporcie przekazanym Białemu Domowi. Ich wnioski raczej nie napawają optymizmem.

Z powodu epidemii koronawirusa większość Polaków najprawdopodobniej spędzi te święta w domu. Sprzyjająca wypoczywaniu na świeżym powietrzu pogoda w połączeniu z ograniczeniami w przemieszczaniu się na pewno sprawi, że dużo z nas zada sobie pytanie: czy mogę grillować w swoim ogródku, na działce czy na balkonie? My przygotowaliśmy na to pytanie odpowiedź.

Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych informuje, że nie każdy mail zawierający dokumenty, który Polacy wysyłają do tej instytucji, będzie potraktowany z należną uwagą. “Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane” – czytamy w oświadczeniu ZUS.

Nocne obrady i głosowania w Sejmie powoli stają się normą. Rządzący forsują wówczas pomysły, które ich zdaniem mają być receptą na kryzys. Wśród poprawek polityków PiS znajduje się jedna dająca premierowi uprawnienie do ustanowienia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Cały rząd z ministrem zdrowia na czele głośno ostrzega, by w czasie pandemii nie wychodzić z domu. Również dla sportu i rekreacji. Tymczasem senator klubu PiS Jan Maria Jackowski (62 l.) beztrosko jeździ rowerem po drodze otoczonej lasem! Wolno mu zażywać takiej rozrywki, podczas gdy zwykli Polacy uwięzieni są w domach?! Nasz Czytelnik przyłapał polityka jadącego nadmorskim traktem z Białogóry (woj. pomorskie) w stronę Dębek. Zapytaliśmy Jackowskiego, dlaczego nie słucha zaleceń ministra zdrowia. Bezczelnie odpowiedział: – A skąd wiadomo, że to ja? Stąd, panie senatorze, że to po prostu widać na zdjęciach! Gdyby zwykły obywatel natknął się w podobnej sytuacji na policyjny patrol, musiałby się gęsto tłumaczyć. Być może dostałby też wysoki mandat. Tymczasem senator ma immunitet, a to sprawia, że jest właściwie bezkarny.

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Do tej pory COVID-19 potwierdzono u 5341 osób, a 164 osoby zmarły. Mimo to wiele osób wciąż nie przestrzega zakazów zgromadzeń. Policjanci z Zakopanego apelują o rezygnację z przedświątecznych wizyt na cmentarzu. W tłumie ludzi na terenie nekropolii można łatwo zarazić się koronawirusem. Mundurowi przypominają, że taka forma aktywności oznacza złamanie zakazu zgromadzeń, za co grozi mandat. Do ich apelu dołączył także ksiądz.

Przesunięte matury i egzamin ósmoklasisty, wprowadzenie od przyszłego czwartku obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej – to tylko część zmian, które czekają nas ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia podało, że potwierdzono zakażenie koronawirusem u 5341 osób, zgon 164 pacjentów i wyleczenie 284 osób. W nocy ze środy na czwartek Sejm uchwalił z poprawkami ustawę wprowadzającą zmiany do tarczy antykryzysowej. W związku z epidemią koronawirusa firmy uzyskają dodatkową pomoc.

Ilona Felicjańska i Paul Montana tworzą jeden z najbardziej kontrowersyjnych związków w rodzimym show-biznesie. Tylko w ciągu mijających kilku miesięcy para trafiła do aresztu w USA, publikowała w sieci ujęcia z intymnych zbliżeń i zdążyła ponownie pobrać się w Londynie. Teraz była modelka twierdzi, że trafiła do szpitala psychiatrycznego

Informacja o śmierci Bohdana Gadomskiego była szokiem dla wielu jego przyjaciół, najbliższych oraz fanów. W środę na jego profilu na Facebooku pojawiło się sporo wspomnień i postów, w których fani wspominają dziennikarza. Internauci niepokoją się również, że profil Bohdana Gadomskiego przejął tajemniczy administrator, który nie chce ujawnić swojej tożsamości…

FAKT.PL

Więcej postów