W lotnictwie wojskowym USA będzie można nosić turbany i hidżaby

Siły powietrzne USA (US Air Force) uaktualniły swój regulamin dotyczący wymagań wobec noszonych ubiorów oraz wyglądu wojskowych. Od teraz Sikhowie i muzułmanie służący w tej formacji będą mogli przy spełnieniu minimalnych formalności nosić ubiory podkreślające ich wiarę.

Jak podała w piątek telewizja CNN, nowe regulacje  opracowano pod koniec zeszłego tygodnia. Zgodnie z nimi Sikhowie i wyznawcy islamu będą mogli ubiegać się o zgodę na noszenie turbanów, hidżabów, brody oraz długich włosów. Poza nieznaczną liczbą wyjątków wystarczy, by ich wygląd pozostawał „schludny i konserwatywny”.

Zgodnie z nowymi regułami okres rozpatrywania wniosków żołnierzy w tych sprawach nie może przekroczyć 30 dni w USA oraz 60 dni w pozostałych przypadkach. W większości przypadków zgoda ma obowiązywać przez całą służbę żołnierza w amerykańskim lotnictwie wojskowym.

Wcześniej prośby Sikhów i muzułmanów o umożliwienie im spełnienia wymagań ich wiary były rozpatrywane indywidualnie a proces wydawania zgód mógł być długotrwały.

Jak podaje CNN, w 2018 roku Maysaa Ouza, obecnie służąca w stopniu kapitana, została pierwszą muzułmanką w amerykańskim lotnictwie wojskowym, której pozwolono na noszenie podczas służby hidżabu. Pierwszym Sikhem w US Air Force, który dostał zgodę na noszenie turbanu w pracy, był w czerwcu ub. roku Singh Bajwa. Czekał on na rozpatrzenie swojego wniosku pół roku.

CZYTAJ TAKŻE:  Sąd Najwyższy USA po stronie Trumpa w sprawie usunięcia transseksualistów z armii  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*