Amerykańskie rakiety w Rumunii i Polsce mogą zagrażać Rosji

Przeprowadzenie przez USA testu lądowej rakiety Tomahawk, którą można wystrzeliwać z systemów rozmieszczonych w Rumunii i systemów, które mają być rozmieszczone w Polsce, to nowe zagrożenie dla Rosji, które nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Rosyjski przywódca mówił o tym na środowej konferencji prasowej w Helsinkach po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax.

– Stany Zjednoczone mogą wystrzeliwać nowe rakiety Tomahawk z Rumunii i Polski, wystarczy tylko zmiana oprogramowania – powiedział Putin. Dodał, że Rosja będzie zmuszona do symetrycznej odpowiedzi na nowe zagrożenia, związane z opracowaniem przez USA pocisku zabronionego przez INF, czyli układ o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu.

W poniedziałek Pentagon poinformował o przeprowadzeniu testu wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 km. Była to pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z INF.

Putin wyraził „rozczarowanie” z powodu testu pocisku i oświadczył, że jest on sprzeczny z INF i zaostrza sytuację „w dziedzinie bezpieczeństwa w ogóle, a w szczególności w Europie”. Prezydent zapowiedział, że Rosja zajmie się opracowaniem rakiet krótkiego i średniego zasięgu, ale nie będzie ich rozmieszczać, dopóki nie zrobią tego Stany Zjednoczone.

Putin przekazał też, że podczas wizyty w Helsinkach omówił z prezydentem Finlandii kwestię strategicznej stabilności na świecie. – Podjęliśmy też temat zapewnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego – dodał.

Podczas konferencji zapewnił również, że wypadek na poligonie pod Siewierodwińskiem na północy Rosji nie stanowi żadnego zagrożenia dla państw sąsiednich. Podkreślił, że poziom promieniowania pozostaje w normie. Powszechnie uważa się, że na poligonie wybuchł korzystający z nuklearnego źródła energii silnik pocisku manewrującego o prędkości hiperdźwiękowej Buriewiestnik (Skyfall). Rosyjski resort obrony do tej pory tego nie potwierdził.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. W 100 % popieram wypowiedź WWP.
    Tego typu próby są zagrożeniem dla FR.
    A także dla krajów w Których tego typu są zainstalowane. Hipotetycznie gdyby wybuchła wojna z FR. Wojska Powietrzno Kosmiczne w ciągu kilku minut zamieniły by te instalacje w kupę gruzu.
    Przyjaciołom dedykuję Piosenkę.
    https://youtu.be/su2OfiqGgRk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*