NATO nie ma w planach nowych rakiet jądrowych w Europie

NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził w piątek po posiedzeniu Rady Rosja-NATO, że Sojusz Północnoatlantycki odpowie jednolitymi środkami „obronnymi” w razie wygaśnięcia 2 sierpnia układu INF.

„Jest jeszcze czas na uratowanie układu. Można go uratować, jeśli Rosja powróci do jego realizacji. Zostały jeszcze cztery tygodnie przed upływem ostatecznego terminu” – powiedział Stoltenberg dziennikarzom.

Zgodnie z jego słowami, „jeśli umowa nie będzie uratowana, NATO zareaguje w sposób jednolity, skoordynowany i obronny”. „Nie mamy zamiaru rozmieszczać nowych pocisków jądrowych w Europie” – powiedział Stoltenberg.

Rosja wycofuje się z traktatu INF

Na początku tego roku Waszyngton poinformował o jednostronnym wyjściu z INF, oskarżając Rosję o długotrwałe łamanie umowy. Moskwa zaprzecza oskarżeniom.

2 lutego prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że Rosja symetrycznie odpowie na decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie wycofania się z Układu INF i także wstrzymuje udział swój udział w układzie.

3 lipca prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę federalną w sprawie wstrzymania Układu o całkowitej likwidacji pocisków pośredniego zasięgu (traktat INF). Stosowny dokument został opublikowany na oficjalnym portalu informacji prawnych.

Zawiesić obowiązywanie Umowy między Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich i Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie całkowitej likwidacji pocisków pośredniego zasięgu, podpisanej w Waszyngtonie 8 grudnia 1987 roku – głosi dokument.

Lider państwa zauważył, że Rosja nie powinna i nie będzie angażować się w kosztowny wyścig zbrojeń. Putin dodał przy tym, że wszystkie propozycje Rosji dotyczące rozbrojenia „pozostają w mocy i drzwi są otwarte”, ale powiedział, że odtąd jego kraj nie będzie inicjować żadnych rozmów w tej sprawie.

„Układ INF jest już martwy. Nic go nie wskrzesi”

Układ o całkowitej likwidacji pocisków pośredniego zasięgu jest martwy, Rosja i USA nie zdołają go wskrzesić – uważa docent wydziału polityki światowej Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Aleksiej Fenienko.

Umowa jest martwa, już nigdy więcej się nie odrodzi, punkt bezpowrotny został osiągnięty na początku lutego, kiedy administracja Trumpa oświadczyła, że za pół roku wycofa się z porozumienia. Wszyscy rozumieli, że z tą chwilą nie ma już dróg ocalenia tego układu – powiedział Fenienko w rozmowie ze Sputnikiem. Jego zdaniem nie ma możliwości zawarcia nowej umowy, która zamieniłaby poprzednią.

Nie ma, z jednej prostej przyczyny – Amerykanie nie widzą, na jakie ustępstwo ze strony Rosji mogliby wymienić tego typu umowę –wytłumaczył Fenienko i zauważył, że USA kierują się następującą logiką – jeśli przeciwnik nie idzie na ustępstwa, nie będzie żadnej umowy. Rosja natomiast nie jest gotowa na ustępstwa w jakiejkolwiek sferze, a już zwłaszcza w sferze potencjału obronnego – dodał rosyjski ekspert.

W związku z rozpadem układu INF przed Rosją rodzi się obawa – Wielka Brytania i Francja nie są stronami tego układu i nigdy nimi nie były. USA mogą uruchomić z nimi wspólne programy modernizacji ich pocisków pośredniego zasięgu – uważa ekspert.

„Rosja (może odpowiedzieć – red.) albo odtworzeniem pocisków pośredniego zasięgu, to znaczy modernizacją swoich dawnych rakiet RSD-10 „Pioner” – wyprowadzić je na poziom technologiczny.

Drugi wariant – będziemy bazować na pociskach manewrujących” – powiedział Fenienko, zapytany o to, jak mogłaby zareagować Moskwa.

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Po rozwiazaniu Układu Warszawskiego podpisano także umowę z Rosyjską Federacją o nie rozszerzaniu NATO w szczególności w kierunku jej granic. Przed upływem niecałych 20 lat FR ma bazy NATO przy swoich granicach. Dodatkowo wyrzutnie rakietowe amerykańskich pocisków w Rumunii i Polsce. Jak US wywiązuje się z tej umowy ?

Komentowanie jest wyłączone.