Szefowa misji ONZ przypomniała niewyjaśnione i nieosądzone ZBRODNIE na Ukrainie

ZBRODNIE na Ukrainie

Szefowa Misji Monitoringowej ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie Fiona Frazier wytknęła Ukrainie szereg przewlekłych śledztw i niewyjaśnionych zbrodni, w tym masakry na Majdanie i w Odessie oraz zabójstwa Ołesia Buzyny, Pawła Szeremeta i Kateryny Handziuk. – podała agencja Ukrinform.

Frazier zaprezentowała w czwartek raport o sytuacji praw człowieka na Ukrainie za okres 16. lutego – 15. maja 2019. Szefowa ONZ-owskiej misji powtórzyła to, co wytykano ukraińskiemu wymiarowi sprawiedliwości już wcześniej. „Minęło 5 lat od morderstw na Majdanie zimą 2014 r., a także od morderstw i śmierci w wyniku przemocy w Odessie 2. maja tegoż roku. Śledztwa i sprawy sądowe są przewlekłe i nieefektywne, chociaż zauważamy pewien postęp w dochodzeniu prowadzonym przez Prokuraturę Generalną”. – mówiła Frazier.

Fiona Frazier wyliczała niewyjaśnione bądź nieosądzone zabójstwa działaczy praw człowieka i dziennikarzy. „Na przykład proces o zabójstwo Ołesia Buzyny, które miało miejsce cztery lata temu, rozpoczyna się od nowa, co dodatkowo opóźnia wymierzenie sprawiedliwości. Proces trwał 1 rok i 4 miesiące, a w maju tego roku sędzia przewodniczący ogłosił, że wycofuje się z orzekania w tej sprawie” – podkreślała Frazier. Przypomniała, że w lipcu tego roku miną 3 lata od zamachu na dziennikarza Pawła Szeremeta a śledczy wciąż nie wiedzą, kto go zabił.

Wątpliwości Frazier budzi również sprawa oblania kwasem chersońskiej działaczki Kateryny Handziuk, co skończyło się jej śmiercią. Mimo że 5 sprawców napadu wykryto i skazano, jego zleceniodawcy wciąż nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Jednocześnie podkreśliła, że w lutym, marcu i kwietniu 2019 r. nastąpił spadek liczby ataków na przedstawicieli mediów na Ukrainie, jednak w maju i czerwcu doszło do dwóch brutalnych ataków w Czerkasach i Charkowie. Frazier wezwała ukraińskie organa ścigania do zapewnienia szybkiego i skutecznego śledztwa w tych sprawach. Podkreśliła również potrzebę zmniejszenia nacisków na sędziów, reformy ukraińskiej prokuratury i zapewnienia odpowiednich środków Państwowemu Biuru Śledztw.

KRESY.PL / UKRINFORM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*