Balcerowicz OSTRO o Kaczyńskim: To jest zły facet, który ma szczęście

Balcerowicz o Kaczyńskim

Trzeba kierować siły do świata wolnościowego, do tych, którzy nie zostali odurzeni narodowo-katolicko-socjalnym jadem – powiedział prof. Leszek Balcerowicz w rozmowie z „Newsweekiem”.

Leszek Balcerowicz „nie ukrywa, że ma powody – pewnie jak wielu ludzi – do rozczarowania biegiem spraw w Polsce”. Dlatego uważa, że „trzeba się bić”. – Ja zawsze to lubiłem. W podstawówce ciągle biłem się z chłopakami z pobliskich slumsów, których ojcowie pracowali w państwowej tuczarni świń kierowanej przez mojego ojca. Ale możemy też odwołać się do porównań sportowych, bo rywalizacja i potrzeba sprawdzenia się leży w mojej naturze – oznajmił profesor.

– Strategię wyborczą PiS można podsumować stwierdzeniem „po nas tylko potop” (…). Oni naprawdę mają niesamowite szczęście, że przejęli władzę przy dobrej – co więcej, poprawiającej się koniunkturze, która nie jest ich zasługą – zauważył Balcerowicz, po czym dodał, że „to czynnik zewnętrzny, a nie geniusz Kaczyńskiego, podtrzymuje wynik PiS”. – A to jest po prostu zły facet, który ma dużo szczęścia ze szkodą dla Polski – ocenił prezesa PiS.

Zdaniem Balcerowicza, partia rządząca „dochodzi już do kresu rozdawnictwa”. – Każdy ustrój autorytarny opiera się na kupowaniu przychylności obywateli, agresywnej propagandzie i zastraszaniu. To uniwersalna trójca, którą nietrudno odnaleźć w tym, co robi PiS. Masowe przekupywanie obywateli socjalem idzie dziś w parze z rozdawaniem stanowisk na skalę, jakiej po 1989 roku nie było. Propaganda jest jeszcze bardziej paskudna i bezwstydna niż ta w PRL. Nawet nie stwarza pozorów obiektywizmu, posługując się jawnym kłamstwem i agresją wobec oponentów – powiedział były wicepremier.

– Mam wrażenie, że czołówka PiS to ludzie bez zahamowań moralnych i jedyne, co ich powstrzymuje, to obawa przed oporem społecznym i Unią. Dlatego stała i rosnąca presja jest tak ważna – zauważył profesor.

Wypowiedział też „myśl z punktu widzenia narodowego pisowca heretycką”. – Mamy na szczęście w mediach kapitał zagraniczny, który jest nie tylko transferem technologii i rozwoju, ale także gwarantem obrony wolności. W sytuacji gdy państwowe media stały się łupem PiS, te z kapitałem zagranicznym mogą patrzeć władzy na ręce. I są jeszcze media społecznościowe, bo nie sądzę, aby posunęli się tak daleko jak w Korei Północnej – oświadczył.

Według niego, w kampanii wyborczej opozycji zabrakło przede wszystkim „umiejętności komunikacji z wyborcami”. – Jeśli PiS zwyciężyło dzięki rozdawnictwu, to powiedzmy ludziom, kto konkretnie na tym traci. W FOR zrobiliśmy analizy dotyczące 500+ i wiadomo, że na tym projekcie tracą ludzie bezdzietni i starsi. Pokażmy, jak manipuluje się przy składkach ZUS, obciążając tym samym tych, którzy najwięcej wnoszą do gospodarki; powiedzmy, że podatek bankowy przerzuca się na ludzi, którzy zaciągają kredyty (…) – można i trzeba to mówić w sposób prosty i nośny, bo przecież oburzonych draństwem obecnej władzy, erozją życia publicznego, są miliony – stwierdził.

Profesor nie potępia jednak wyborców PiS, potępia „tych, którzy ich oszukują i szczują na innych”. – Narodowy katolicyzm, socjal i ksenofobia to podła, ale – przynajmniej na krótką metę – skuteczna mieszanka. Jeśli idzie o fabrykowanie poczucia zagrożenia, to PiS jest rekordzistą świata – zdołało zaszczepić strach przed uchodźcami, gdy w Polsce nie przyjęto żadnego uchodźcy z Bliskiego Wschodu. Niebywałe to i podłe. I muszę przyznać, że sprzeciw wobec podłości PiS motywuje mnie do działania jeszcze bardziej niż to, że rujnują gospodarkę – oznajmił.

DZIENNIK.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*