„Trump może wycofać wojska z Polski”. Przerażająca wizja niemieckiego tygodnika

Donald Trump wycofa amerykańskie wojska z Polski? Taka sugestia pada w tekście wpływowego tygodnika „Der Spiegel”, który twierdzi, iż Władimir Putin „jednym telefonem” może skłonić prezydenta USA do – de facto – złamania zobowiązań sojuszniczych wobec naszego kraju.

„Na Ameryce Trumpa nie można polegać. Jedna rozmowa telefoniczna z Putinem może skłonić prezydenta USA do wycofania wojska z Polski. Europa musi sama zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo” – uważa cytowana przez Deutsche Welle w „Der Spiegel” Christiane Hoffmann.

Autorka tekstu snuje przerażającą z punktu widzenia Polski – ale nie tylko – wizję. „Wycofanie wojska z Syrii i zapowiedź dużej redukcji amerykańskich żołnierzy w Afganistanie powinny uzmysłowić wszystkim, którzy mieli jeszcze jakieś złudzenia, że USA przestały być solidnym partnerem” – czytamy w głównym komentarzu opublikowanym w najnowszym wydaniu tygodnika.

Jak dodaje Hoffmann, „nie ma żadnej gwarancji, że chimeryczny prezydent nie podejmie nagle decyzji o wycofaniu swoich żołnierzy z Polski”. „Być może nastąpi to po rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem, który zapewni go, że nie musi się troszczyć o Polskę – tak jak po rozmowie z prezydentem Turcji Trump wydał rozkaz wycofania wojska z Syrii” – zauważa autorka komentarza.

Podkreśla, że „Trump dawał wielokrotnie do zrozumienia, że ma za nic sojusze i porozumienia, a szczególnie NATO”, które ma być już jedynie „mglistą nadzieją”.

„Der Spiegel” krytykuje niemiecki rząd, że w tej niebezpiecznej sytuacji unika dyskusji nad przyszłością bezpieczeństwa kraju. „Najwyższy czas, by nazwać po imieniu zagrożenia, które wynikają z rozpadu sojJej zdaniem niemieccy politycy powinni jak najszybciej rozpocząć debatę o systemie bezpieczeństwa po wycofaniu się Ameryki.

JACEK LEPIARZ, DEUTSCHE WELLE

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

4 Komentarze

  1. Scenariusz przerażający ale całkiem realny, – taki skrót- macierewicz rozwalił wojsko, pis rozwalił demokracje ,powiela ustawy i przepisy z Rosji, trump zabiera wojsko z Polski a putin wyciaga łapy po Polskę tak jak po Krym, po cichutku z aprobatą i za przyzwoleniem zdradzieckiego rządu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*