Stałe bazy USA to większe ryzyko dla Polski

Stała baza wojsk USA w Polsce oznaczałaby trwały konflikt i kontrowersje w relacjach rosyjsko-amerykańskich – mówił w Polsat News były prezydent Aleksander Kwaśniewski, pytany o perspektywę stworzenia w Polsce bazy, którą prezydent Andrzej Duda nazywał w czasie wizyty w Białym Domu „Fort Trump”.

Andrzej Duda w czasie wizyty w Białym Domu proponował m.in. że Polska byłaby w stanie pokryć koszty stworzenia amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce. Szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił potem, że w grę wchodziłaby kwota rzędu 2 mld euro. Duda występując na konferencji prasowej z Trumpem proponował, by taka baza wojskowa nazywała się „Fort Trump”.

Amerykanie mają podjąć decyzję o ewentualnym powstaniu stałej bazy w Polsce wiosną 2019 roku.

Jednak, zdaniem Kwaśniewskiego, „nie będzie żadnych stałych baz, jeśli Trump zdecyduje się na reset z Rosją”. – Teraz mamy polską ofertę, niejasną odpowiedź amerykańską – ocenił.

Kwaśniewski wskazywał jednocześnie, że stała baza USA w Polsce oznaczałaby „trwały konflikt w relacjach Rosji z USA”.

– Uważam, że jeżeli Ameryka będzie się chciała dogadać z Rosją, stałych baz nie będzie, natomiast jeżeli się nie dogada, to będę bazy w Polsce, ale i ryzyko dla Polski będzie dużo większe – stwierdził.

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.