Świat na krawędzi WOJNY. Rosyjskie okręty opuszczają bazę w Syrii

Świat na krawędzi WOJNY. Rosyjskie okręty opuszczają bazę w Syrii

Rosyjska flota dla własnego bezpieczeństwa opuściła port Tartus – poinformował szef parlamentarnej komisji obrony Władimir Szamanow. Po rzekomym ataku chemicznym w Dumie Stany Zjednoczone z koalicjantami szykują się do interwencji. Rosja grozi odpowiedzią atomową.

Już we wtorek niezależna rosyjska telewizja Dożd informowała, że amerykański niszczyciel uzbrojony w rakiety znajduje się około 100 kilometrów od morskiej bazy Rosji w Tartus.

Dzień wcześniej prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone odpowiedzą siłowym na sobotni atak chemiczny na szpital we Wschodniej Gucie w Syrii. Zdaniem zachodnich mediów atak ten przeprowadziły syryjskie siły reżimowe, które z kolei oskarżają o prowokację siły wspierające rebeliantów. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa napisała na Facebooku, że amerykański atak rakietowy w Syrii mógłby być próbą zniszczenia świadczących o tym dowodów.

Rzecznik Kremla kpi z Trumpa. „Twitterowa dyplomacja”

„Rosja zapewnia, że zestrzeli dowolny i każdy pocisk wystrzelony w kierunku Syrii. Przygotuj się Rosjo, bo one nadejdą – ładne, nowe i „sprytne”! Nie powinnaś być partnerką zwierzęcia zabijającego gazem, które zabija swoich ludzi i znajduje w tym przyjemność!” – napisał na Twitterze prezydent USA. Teraz tonuje nastroje. „Nigdy nie mówiłem, kiedy dojdzie do ataku na Syrię” – napisał, dodając, że może on nastąpić „bardzo szybko albo wcale nie tak szybko”.

W czwartek nadzwyczajne posiedzenie rządu w sprawie interwencji w Syrii zwołała też Theresa May. Dzień wcześniej w powiedziała, że „używanie broni chemicznej nie może być bezkarne”. Powołując się na źródła w rządzie, BBC donosi, że premier jest gotowa dać zielone światło na udział brytyjskich wojsk w amerykańskiej interwencji, nawet bez zgody parlamentu. Włączenie się w bombardowania zapowiedział też prezydent Francji Emmanuel Macron i władze Arabii Saudyjskiej.

ŹRÓDŁO: BBC, ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.