Nowy kodeks pracy. Palisz w pracy, będziesz musiał to odpracować

Tyle samo urlopu dla wszystkich, zakaz dorabiania podczas wypoczynku czy konieczność odpracowania przez palaczy przerw na dymek. To tylko niektóre z wielu nowych rozwiązań, jakie mają się znaleźć w znowelizowanym Kodeksie pracy.

Członkowie Komisji Kodyfikacyjnej, która opracowuje propozycje nowych rozwiązań w Kodeksie pracy, uznali, że kwestia 26 dni urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy, jest dobrym pomysłem. Spierają się natomiast w wielu innych sprawach. Chodzi m.in. o pomysł, by pracodawca trzy dni przed planowanym zwolnieniem musiał poinformować o tym pracownika. – Pracodawcy chcieliby znieść zapis obligujący ich do konsultowania zwolnień ze związkami zawodowymi, dlatego zobowiązanie ich do konsultacji z samym pracownikiem wydaje się rozsądne – podkreśla wiceprzewodniczący komisji mec. Liwiusz Laska. Kolejną kwestią jest rozliczanie nadgodzin i przerw w pracy, np. na papierosa. – Są propozycje, by takie przerwy pracownicy musieli odpracowywać – potwierdza mec. Laska. Inne propozycje komisji to m.in. zakaz działalności zarobkowej podczas urlopu czy pomysł, by niewykorzystane dni na wypoczynek przepadały! – Chodzi tylko o dni niewykorzystane z winy pracodawcy. Po roku byłyby one anulowane, ale pracodawca musiałby za nie zapłacić podwójną stawkę ekwiwalentu urlopowego – podkreśla wiceprzewodniczący Laska.

Ostateczne głosowanie komisji zaplanowano na 14 marca. Później lista propozycji zmian w kodeksie trafi do resortu rodziny i pracy. – Dopiero wtedy może rozpocząć się ich analiza u nas w resorcie – mówiła niedawno w radiowej Jedynce minister Elżbieta Rafalska (63 l.)

Zobacz też:

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Więcej postów

2 Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.