“Polakami powinna zająć się Polska”. Narasta problem bezdomnych w Berlinie

Berlin ma dosyć bezdomnych z Polski i zapowiada deportacje. – Zjawisko przybiera na sile – mówi burmistrz dzielnicy Mitte Stephan von Dassel. W największym parku w Berlinie bezdomni zaczęli już rozbijać namioty.

To Polska, a nie nasze miasto, powinna zatroszczyć się o swoich obywateli w potrzebie – mówi “Gazecie Wyborczej” burmistrz śródmieścia Berlina. Ponieważ w niemieckiej stolicy mnożą się skargi na bezdomnych Polaków, władze rozważają ich deportację.

W parku Tiergarten wciąż rosną skupiska namiotów. Wokół nich piętrzą się śmieci, śmierdzi fekaliami.

Gdy do akcji wkracza policja, bezdomni zwijają obozowisko ale nie znikają. Przenoszą się tylko w inne miejsce.

Duża grupa bezdomnych to właśnie Polacy. Wedle nieoficjalnych danych może być ich 2 tys. Mówi się jednak, że to nawet co drugi bezdomny.

Agresja bezdomnych

Temat bezdomnych z Polski pojawia się regularnie w portalach informacyjnych. Zaczęli rozrabiać – pisze “Wyborcza”. – Tu nie chodzi o śpiących na ławkach. Mamy do czynienia z agresywnymi żebrakami, którzy siedzą na schodach metra i obrzucają przechodniów wyzwiskami, gdy ci odmawiają im pieniędzy – tłumaczy burmistrz śródmieścia Berlina.

– Berlin nie może być eldorado dla wszystkich – dodaje.

Policja będzie częściej sprawdzać dokumenty bezdomnym. Tych, którzy są w Berlinie dłużej niż 90 dnia, ma deportować. Dassel ma zamiar też ściągnąć z Polski streetworkerów do opieki nad rodakami.

WP.PL

Więcej postów