Waszczykowski: Warszawa chce sojuszu z Kijowem

– Partnerstwo z Ukrainą pozostaje kluczowym zadaniem polityki zagranicznej naszego państwa – poinformował w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Jak zaznaczył, nie możne zatem zaskakiwać intensywny oraz rzeczowy charakter współpracy polsko-ukraińskiej.

– Polska znajduje się i pozostanie w gronie tych państw, które uważają, że wspólnota międzynarodowa ma obowiązek przeciwstawić się zbrojnemu pogwałceniu międzynarodowego ładu – bez względu na niejednokrotnie dotkliwe koszty takiej postawy, w tym te, które uderzają w naszych przedsiębiorców – deklaruje Witold Waszczykowski w rozmowie z dziennikiem.

Minister poinformował, że niespokojne wschodnie sąsiedztwo Polski i dotkliwe skutki agresji rosyjskiej na Ukrainie, utwierdzają rząd w przekonaniu o konieczności wzmacniania bezpieczeństwa jako członka NATO, ale też „nieustannej obrony prawa Ukrainy do swobodnego wyboru drogi rozwoju i sojuszy międzynarodowych”.

Waszczykowski przypomniał, że 1 stycznia przyszłego roku Polska obejmie po Ukrainie na dwa lata miejsce niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Minister zaznaczył, że widzi w tej roli „szansę i obowiązek zabiegania o przywrócenie w naszym regionie poszanowania dla prawa międzynarodowego”. W tym kontekście wymienił: nienaruszalność granic, suwerenność państw, wyrzeczenie się siły militarnej i szantażu, czy użycia siły do rozwiązywania sporów.

Witold Waszczykowski poinformował ponadto, że Polska udziela realnego wsparcia na Ukrainie. – Systematycznie rośnie wartość pomocy rozwojowej – w 2016 r. przekazaliśmy na ten cel ok. 95 mln zł. Polscy eksperci są gotowi w dalszym ciągu wspierać reformy z zakresu zwalczania korupcji, reformy oświaty i procesu decentralizacji – podał.

RZECZPOSPOLITA

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*