Polska udzieliła dotąd ukraińskiej armii pomocy o wartości niemal 5,5 mln dolarów – wynika z danych ukraińskiego resortu obrony i ukraińskich sił zbrojnych.
Według danych udostępnionych przez ukraińskie ministerstwo obrony oraz Siły Zbrojne Ukrainy, od 1 stycznia 2014 roku do 15 lipca 2016 roku, ukraińska armia otrzymała pomoc materialno-techniczną i humanitarną z zagranicy o wartości ponad 164,176 mln dol.
Najwięcej pomocy Ukraina otrzymała z USA – jej wartość wyniosła 117,5 mln dolarów. Kanadyjska pomoc była warta 23,6 mln dolarów. Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się Polska, która w tym okresie przekazała ukraińskiej armii pomoc o wartości 5,421 mln dolarów. Jak wynika z dokumentu działu ds. kontaktów ze społeczeństwem Sił Zbrojnych Ukrainy, były to głównie sprzęt i materiały medyczne, a także indywidualne wyposażenie i umundurowanie oraz suchy prowiant.
Na dalszych miejscach znalazły się Wielka Brytania (niemal 5 mln dol.), Australia (umundurowanie o wartości 4,6 mln dol.), Chiny (sprzęt i materiały medyczne wartości 3,4 mln dol.), a także Turcja (nieco ponad milion dol.).
Jak pisaliśmy wcześniej, przedstawiciele rządów Polski i Ukrainy podpisali podczas warszawskiego szczytu NATO porozumienie ws. współpracy wojskowej i technicznej. Umowa dotyczy m.in. dostaw uzbrojenia na Ukrainę. 19 lipca Rafał Wolski z Ambasady RP na Ukrainie potwierdził podczas konferencji międzynarodowej dot. wyników szczytu NATO w Warszawie odnośnie Ukrainy, że umowa podpisana podczas szczytu przez szefów resortów obrony Polski i Ukrainy przewiduje dostawy broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę.
O „ludobójstwie POLSKIM na Ukraińcach”. Deputowany ujawnia treść uchwały
Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Ołeh Musij opublikował tekst projektu uchwały parlamentarnej. Upamiętnia ona – jak określono – „ofiary ludobójstwa dokonanego przez Państwo Polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”. Ołeh Musij, deputowany niezrzeszony, który zarejestrował ten projekt w kancelarii parlamentu, przedstawił tekst uchwały na swoim profilu na Facebooku.
Projekt uchwały został przekazany do rozpatrzenia m.in. szefom komisji: kultury, praw człowieka i mniejszości narodowych, integracji europejskiej i budżetowej w Radzie Najwyższej Ukrainy. Jeśli jej tekst zostanie przez te komisje zaakceptowany, do głosowania nad nim dojdzie nie wcześniej niż we wrześniu, gdy zakończy się przerwa wakacyjna w pracach ukraińskiego parlamentu.
FACEBOOK.COM / MARCIN SZYMAŃSKI