Erdogan ugiął się i przeprosił Putina. „Turcja nie chce psuć stosunków z Rosją”

O „dramatycznych przeprosinach” ze strony Turcji pisze rosyjski dziennik „Kommiersant”. W poniedziałek poinformowano o liście prezydenta Recepa Erdogana do Władimira Putina, w którym turecki prezydent przeprosił za zestrzelenie rosyjskiego bombowca Su-24 w listopadzie minionego roku.

 Kreml wielokrotnie jasno domagał się od Ankary przeprosin i odszkodowania dla rodziny zabitego pilota Olega Peszkowa – było to przedstawiane jako warunek przywrócenia dialogu miedzy państwami.

„Biorąc pod uwagę, że pierwszy krok w kierunku pojednania został uczyniony zgodnie z warunkami postawionymi przez Moskwę, eksperci uważają, że główna przeszkoda we wzajemnych stosunkach została usunięta i ich wznowienie może nastąpić już w najbliższym czasie” – pisze „Kommiersant”. Jak uważa dziennik, poprawa relacji rosyjsko-tureckich ma potencjał, by poważnie zmienić sytuację na co najmniej trzech głównych rynkach obu krajów.

Sprawę tureckich przeprosin skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. – Prezydent Putin otrzymał wiadomość od prezydenta Turcji Erdogana, w której turecki przywódca wyraził zainteresowanie rozwiązaniem sytuacji związanej z zestrzeleniem rosyjskiego samolotu wojskowego – relacjonował Pieskow. Jak dodał, Erdogan „wyraził głębokie ubolewanie z powodu incydentu, a także podkreślił gotowość do podjęcia maksymalny starań zmierzających do przywrócenia tradycyjnie przyjaznych stosunków między Turcją i Rosją, a także współreagowania na zdarzenia kryzysowe związane z walką z terroryzmem”.

W oświadczeniu zamieszczonym na internetowej stronie Kremla Erdogan nazwał Rosję „przyjacielem i strategicznym partnerem” Turcji i zapewnił, że tamtejsze władze „nie chcą psuć wzajemnych stosunków”. Prezydent wyraził także ubolewanie z powody śmierci pilota oraz przekazał kondolencie rodzinie.

Jak komentują dla „Kommiersanta” wojskowi eksperci, Moskwa czekała nie tylko na oficjalne przeprosiny, ale też na „aktywne diząłania w celu zwalczania terroryzmu”. „Niech Turcy udowodnią w praktyce, że są gotowi do walki z radykalnymi islamistami, a nie tylko do karmienia ich na swoim terytorium” – stwierdził cytowany przez gazetę wojskowy. Zdaniem „Kommiersanta” nagła zmiana postawy Erdogana, który wcześniej nie kwapił się z przeprosinami, spowodowana może być jego skonfliktowaniem z europejskimi partnerami.

WPROST.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*