Bezpieczne zakupy w Internecie – sprawdź, na co zwrócić uwagę

Bezpieczne zakupy w Internecie – sprawdź, na co zwrócić uwagęJak słusznie zauważa Shahar Tal z Check Point Software Technologies, zakupy internetowe systematycznie wypierają sprzedaż w sklepach stacjonarnych. Sklepy zajmujące się sprzedażą e-commerce będą coraz częściej przedmiotem ataków hakerów ze względu na dużą ilość informacji dotyczących, m.in. kart kredytowych.

 

Potwierdza to raport PwC, który wskazuje na wagę tego problemu – w ostatnim roku aż o 48% wzrosła liczba cyberataków – na sklepy e-commerce. Jak się przed tym bronić, aby dokonywanie zakupów przez Internet było jedynie przyjemnością? Należy stosować się do zaleceń, które pomogą dokonać bezpiecznej transakcji bez obaw, że poufność naszych danych zostanie poruszona.

Bezpieczna transakcja

Według badań evigo.pl 15% stron zajmujących się sprzedażą w Internecie jest zagrożonych atakiem hakerów ze względu na niedostateczne zabezpieczenia systemów. Wiąże się to z platformą Magento, należącą do eBay’a, która obsługuje 30% rynku e-commerce. Wykryto tam wadę RCE, dzięki której internetowi złodzieje są w stanie przejąć dane, ukraść dane personalne oraz te dotyczące kart kredytowych. I choć co rusz pojawiają się nowe oprogramowania zwiększające bezpieczeństwo, hakerzy znajdują coraz to nowe rozwiązania, aby obejść system zabezpieczający.

Każdy zdaje sobie sprawę z istnienia cyberataków, jednak zdecydowana większość sklepów gwarantuje nam pewne transakcję, jeśli i my zachowanie szczególne środki bezpieczeństwa. Odpowiednie zastosowanie się do procedur sprawi, że proces zakupu przebiegnie pomyślnie i sprawi jedynie przyjemność z nabytego towaru. A samo kupowanie przez Internet jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż robienie zakupów w tradycyjnych sklepach. Przede wszystkim, można dzięki nim oszczędzić czas. Bez wychodzenia z domu i żmudnego przechadzania się po centrum handlowym czy marketach można kupić to, na co ma się ochotę. Oszczędność czasu to jedno, a dużo bardziej interesującym czynnikiem jest cena. W sieci kupisz taniej niż w sklepie stacjonarnym, dlatego dobrze jest się zaopatrywać w to, co potrzebne, właśnie przez Internet. Wiele sklepów internetowych oferuje także specjalnie zniżki, m.in. Agito kod promocyjny na wybrane transakcje.

Uwaga na banki

Często słyszy się także o atakach na placówki bankowe. Jedną z głośniejszych akcji było włamanie na serwery Plus Banku. Haker wykradł dane klientów i umieścił cześć w Internecie. Szantażował, że będzie robił to dalej, jeśli nie otrzyma 200 tys. zł okupu. Podobną sytuację przeżył m.in. PKO BP. Eksperci uczulają na zachowanie bezpieczeństwa podczas transakcji bankowych robionych zwłaszcza przez smartfony, które są coraz częściej na celowniku hakerów. Dane bankowe, mimo że starannie chronione, są podatne na wycieki ze względu na szczególne zainteresowanie nimi ze strony hakerów.

Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

Dokonywane transakcje mogą być przeprowadzone właściwie od początku do końca po zastosowaniu się do kilku porad. Jak wiadomo, podczas zakupów przez Internet należy zachować daleko idącą ostrożność. Nie znając tożsamości osoby sprzedającej, możesz jednak dowiedzieć się czegoś o nim i wtedy zdecydować czy warto zakupić u niego wymarzony produkt. Co należy zrobić?

Sprawdzić opinie i komentarze o sprzedającym. Warto spojrzeć czy nie zostały napisane jednego dnia albo w bardzo w krótkim czasie, ponieważ mogłoby to sugerować, że zostały one sfabrykowane przez niego bądź znajomych.

Skorzystać z dostępnych środków kontaktu (telefon, mail, komunikator), aby przekonać się czy to właściwa osoba i czy podała poprawne dane.

W przypadku brania udziału w aukcji – po wygraniu zobaczyć czy podany numer konta zgadza się z tym, które było podane w opisie.

Dla zachowania szczególnej ostrożności można umówić się na odbiór towaru lub opłatę za pobraniem.

Warto dowiedzieć się czy jest możliwość zwrotu towaru.

Sklep internetowy – co warto wiedzieć?

Aby nabrać pewności co do sklepu, warto sprawdzić go na portalach opiniujących. Jest ich wiele w sieci, dlatego można przejrzeć nawet kilka, aby mieć pełną świadomość co do słuszności dokonywania w nim zakupów. Bezpieczeństwo transakcji gwarantuje szyfrowana wersja protokołu http – HTTPS. Zapobiega to przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych. Tak działają wszystkie banki, a także sklepy internetowe, które naprawdę chcą pokazać swoim klientom, że zakupy u nich są pewne i gwarantujące najwyższą jakość świadczonych usług. Przykładem może być Budapester online shop, gdzie bez obaw można dokonywać transakcji. Równie ważne jest sprawdzanie sklepów internetowych pod względem udzielanych informacji. Według raportu UOKiK aż 50% klientów nie zostało poinformowanych o prawie do odstąpienia od umowy. Częstym problemem jest także niewłaściwy towar czy trudności z dostarczeniem dowodu zakupu. Warto uważać na takie firmy i robić zakupy tylko tam, w których konsument otrzymuje przejrzyste informacje i może dokonywać swoich transakcji bezpiecznie dzięki zastosowaniu wszelkich środków ostrożności przez sklep.

prawy.pl

Więcej postów