Rosja i Białoruś szykują się do manewrów “Tarcza Sojuszu 2015”

Wkrótce odbędą się wspólne operatywne ćwiczenia Sił Zbrojnych Rosji i Białorusi “Tarcza Sojuszu 2015”, mających na po raz kolejny sprawdzić gotowość Mińska i Moskwy zabezpieczyć regionalne bezpieczeństwo, a również przeciwstawić się planom stworzenia nowej „żelaznej kurtyny”.

 

Manewry odbędą się 10-16 września, ćwiczeniami kierować będą szef Sztabu Generalnego Białorusi, a ze strony rosyjskiej – dowodzący siłami Zachodniego Okręgu Wojskowego. Resort obrony Białorusi informuje, że ćwiczenia “Tarcza Sojuszu 2015” mają charakter obronny i są etapem końcowym szkolenia wojsk Rosji i Białorusi, które są przeprowadzone raz na dwa latazgodnie z decyzją prezydentów obu państw.

          Kierunkami priorytetowymi podczas manewrów są współczesne podejscia do stosowania wojsk w ciągu wysokomanewrowych działań wojskowych na szerokim froncie,a również wyniki wspólnych działań operatywnych i koniecznosć stałego doskonalenia systemudowodzenia wojskami i bronią różnego poziomu.

Praktyczne działania wojsk odbędą się na poligonach Rosji. Podczas ćwiczeń taktycznych zostaną opracowane warianty wspólnych działań wojsk Rosji i Białorusi, stanowisk dowództwa wojskowego oraz pododdziałów znajdujących się w składzie Regionalnego Ugrupowania Wojsk.

Podczas przygotowania stanowisk dowództwa wojskowego już przeprowadzono kilka wspólnych ćwiczeń operatywnych:

stratygiczne ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem centralnych organów dowództwa wojskowego Rosji;

ćwiczenia dowódczo-sztabowe Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

Szczytem manewrów wojska Białoruskiego przed ćwiczeniami „Tarcza Sojuszu-2015” został wynikowy rekonesans rejonu przyszłych manewrów pod dowództwem szefa Sztabu Generalnego Białorusi, generła Olega Białokonewa 13-17 lipca.

Białorusko-Rosyjskie ćwiczenia przeprowadzająsię raz na dwa lata– to o wiele mniej tych operatywnych i bojowych przedsięwzięć, jakie co rok prowadzi NATO nad morzem w rejonie prybałtyckim niedaleko granicy Wspólnoty Niepodległych Państw. Oprócz tego, od początku kryzysu Ukraińskiego, Wspólnota Atlantycka zwiększyła swoją obecnosć wojskową w Europie Wschodniej. 

Mając mniejszosć sił i środków wojskowych w porównaniu z NATO, Rosja traktuje te działaniajako zagrożenie własnym granicom i reaguje w odpowiedni sposób. W tych warunkach Białoruś i Rosja są zmuszone do demonstracji gotowności i możliwości swych wojsk do reagowania na zewnętrzne zagrożenia, prowadząc przeróżne treningi i ćwiczenia.

Michał Mucha

Więcej postów