Każdy cudzoziemiec w ośrodku dla uchodźców otrzymuje, wyżywienie, zwrot kosztów za przejazdy komunikacją miejską (w określonych przypadkach), a także m.in. „kieszonkowe” w wysokości 50 złotych. Liczymy, ile kosztuje utrzymanie cudzoziemca w Polsce.
Polska zgodziła się przyjąć 2000 uchodźców z Syrii i Erytrei. Na razie nie są znane szczegóły, kiedy dokładnie emigranci trafią do Polski, ale już teraz sprawa budzi ogromne kontrowersje.
Każdy emigrant w ośrodku dla cudzoziemców ma zagwarantowane wyżywienie, stałą pomoc w zakupie środków higieny osobistej, jednorazowy dodatek na rzek kupna odzieży i obuwia.
Co dokładnie przysługuje cudzoziemcom?
Wyżywienie
Zakwaterowanie
Zwrot kosztów komunikacji miejskiej w przypadkach takich jak np. dojazd do urzędu w sprawie nadania statusu uchodźcy, dojazd do lekarza lub szczepienia ochronne.
Pieniądze na zakup środków higienicznych – 20 złotych miesięcznie
„Kieszonkowe” – 50 złotych miesięcznie
Jednorazowa pomoc w kupnie odzieży i obuwia – 140 złotych
Ekwiwalent pieniężny za wyżywienie dzieci do lat 6 i starszych chodzących do szkoły –9 złotych dziennie
Każdy cudzoziemiec przebywający w specjalnym ośrodku ma dostęp bezpłatnej nauki języka polskiego – sale edukacyjne są w każdym ośrodku. Uchodźcy mogą też liczyć na darmową służbę zdrowia, w tym opiekę lekarzy w ośrodku, leczenie specjalistyczne oraz opiekę psychologiczną. Cudzoziemiec, który będzie chciał dobrowolnie wrócić do ojczyzny, otrzyma też bezpłatną pomoc w zorganizowaniu powrotu.
W przypadku przyjęcia uchodźców z Syrii i Erytrei, na co zgodziła się Polska w Brukseli, koszty ma w dużej części pokryć Unia Europejska.
Wszystkie dane pochodzą z Urzędu do spraw Cudzoziemców.
radiozet.pl