Litwini znowu oszukali Polaków?

Choć litewski Sejm na dwa lata odroczył reorganizację szkół, władze Wilna zamierzają wszystkie placówkizreorganizować przed 1 września. Wicemer miasta Valdas Benkunskas oświadczył, że „ustawa nie jest wiążąca”.

 

„Naszym celem jest przeprowadzenie reformy w sposób odpowiedzialny, tak jak to przewidzieliśmy w umowie koalicyjnej. Dlatego ten brak samookreślenia w sejmie i ministerstwie, kiedy w ostatniej chwili zmieniane są zasady gry, kiedy wszystko od dawna miało być zakończone, wygląda niesolidnie” – oświadczył Benkunskas, w którego gestii są sprawy stołecznej oświaty. Jego zdaniem, do przełożenia terminu wdrożenia reformy przyczyniły się „grupy lobbystyczne”, którym zależy na utrzymaniu obecnej sytuacji.

30 czerwca, podczas ostatniego posiedzenia wiosennej sesji litewski parlament przyjął poprawkę do Ustawy o oświacie, na mocy której ostateczny termin wdrożenia nowego systemu edukacji przesunięty został o dwa lata, tj. do 1 września 2017 roku.

„Ta ustawa nie jest dla nas wiążąca i, reformę możemy zakończyć nawet przed wrześniem. Jest dużo argumentów emocjonalnych, że szkoły nie są przygotowane, że nie zostały poinformowane, że społeczności nie zostały zapoznane. Opierając się na tych argumentach proszą o jeszcze rok działalności na starych zasadach. Obecnie trwa ocena każdej szkoły osobno: czy jest sens, czy nie ma, jak jest z uczniami w sąsiednich szkołach, czy „nie umrą” one jeśli nie przyjdą do nich uczniowie z innych szkół. Sądzę, że przed 15 lipca, czyli przed Radą Samorządu będziemy mieli odpowiedź” – powiedział Valdas Benkunskas. Zapewnił, że szkoły, które starają się o status gimnazjum, są oceniane na jednakowych zasadach, niezależnie, czy jest to szkoła z litewskim, czy z polskim językiem nauczania.

Valdas Benkunskas powiedział, że w Wilnie mogą powstać trzy tzw. „długie” gimnazja: im. Mikalojaus Daukšos, Tuskulėnų i Abraomo Kulviečio. Są to szkoły z litewskim językiem nauczania. O taki status ubiegają się również szkoły z polskim i rosyjskim językiem nauczania, ogółem 10 placówek. Wciąż nie ma pewności co do przyszłego statusu czterech polskich szkół: Szkoły Średniej im. J. Lelewela, Szkoły Średniej im. Wł. Syrokomli, Szkoły Średniej im. Sz. Konarskiego i Szkoły Średniej Lazdynai.

Kresy24.pl

Więcej postów