Nieruchomości, auta i nie tylko. Wojsko może zażądać od nas świadczeń w razie mobilizacji

Niezależny dziennik polityczny

Jest projekt rządowego rozporządzenia w sprawie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Zawiera on m.in. wzory decyzji administracyjnych, wniosków oraz obwieszczeń wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

  • Rozporządzenie ma uregulować tryb nakładania obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych.
  • Zawiera wzory decyzji administracyjnych, wniosków i obwieszczeń oraz zaświadczeń, warunki i tryb odpłatności za używanie, tryb i sposób ustalania i wypłacania odszkodowań za szkody, wypłacania ryczałtu i należności pieniężnych.
  • Nałożenie obowiązku świadczeń wykonywanych na potrzeby Sił Zbrojnych RP, następować ma w pierwszej kolejności na wniosek szefa wojskowego centrum rekrutacji i dowódcy jednostki wojskowej,

Armia wzywa, to znaczy może wezwać w razie takiej potrzeby. Rząd przygotował projekt nowego rozporządzenia, dotyczącego mobilizacji na wypadek wojny, którego głównym celem jest umożliwienie nakładania obowiązku świadczeń na rzecz armii w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny na poszczególne grupy zawodowe.

I nie chodzi tu tylko o powołanie do armii, ale o świadczenia osobiste, czyli powołanie do wykonywania różnego rodzaju prac doraźnych na rzecz Sił Zbrojnych, a także o świadczenia rzeczowe. Pod tym pojęciem kryje się konieczność udostępnienia wojsku posiadanych przez siebie nieruchomości i ruchomości, np. auta. 

Wzór obwieszczenia.jpg

Obowiązek dotyczy:

1) osób podlegających obowiązkowi świadczeń osobistych, które mogą być w każdym czasie w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny powołane do wykonania różnego rodzaju prac doraźnych na rzecz Sił Zbrojnych lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa.

2) organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego, przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych oraz osób fizycznych, które mogą być w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny zobowiązane do wykonania świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych do używania przez Siły Zbrojne lub jednostki organizacyjne wykonujące zadania na potrzeby obrony państwa.

PROJEKT ROZPORZĄDZENIA ZAMIESZCZAMY POD ARTYKUŁEM

Rozporządzenie ma uregulować tryb nakładania obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych, zawiera też wzory decyzji administracyjnych, wniosków i obwieszczeń oraz zaświadczeń, warunki i tryb odpłatności za używanie, tryb i sposób ustalania i wypłacania odszkodowań za szkody, wypłacania ryczałtu i należności pieniężnych za wykonanie świadczeń osobistych, a także dokumenty składane w celu ich wypłacania.

Dodatkowo określa priorytet zadań realizowanych przez Siły Zbrojne lub zadań realizowanych na ich rzecz.

Kto będzie nakładał obowiązek świadczeń na rzecz Sił Zbrojnych?

W projekcie rozporządzenia czytamy, że nałożenie obowiązku świadczeń wykonywanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, następować ma w pierwszej kolejności na wniosek szefa wojskowego centrum rekrutacji i dowódcy jednostki wojskowej,

W przypadku wniosków dowódców jednostek wojskowych, wójt (burmistrz, prezydent miasta), powiadamiać ma tego dowódcę oraz właściwego szefa wojskowego centrum rekrutacji o nałożeniu obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych.

Zwrot kosztów dla osób wykonujących świadczenia dla armii 

Armia wzywa, jednak bierze na siebie także zwrot kosztów związanych z takim powołaniem do świadczeń osobistych lub rzeczowych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, osoby wykonujące świadczenia osobiste najpóźniej z chwilą zakończenia wykonywania ich, mają składać w jednostce organizacyjnej, na rzecz której je wykonują wnioski o zwroty kosztów i inne należności. Przewidziane są także odszkodowania za ewentualne szkody powstałe w przedmiotach świadczeń rzeczowych. W takim wypadku należy roszczenia zgłaszać wojewodzie, za pośrednictwem wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Projektowane rozporządzenie ma zastąpić obowiązujące przepisy w sprawie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, które zgodnie z Ustawą o obronie ojczyzny utracą niedługo moc.

Projekt trafił teraz do uzgodnień międzyresortowych, a także z wojewodami i organizacjami pracodawców.

Żródło: portalsamorzadowy.pl

Więcej postów