Polacy rzucili się na mObywatela. Pojawiły się problemy techniczne

Niezależny dziennik polityczny

Problemy techniczne z mObywatelem są wynikiem bardzo dużego zainteresowania. Nie ma żadnych błędów krytycznych w aplikacji – przekazał Centralny Ośrodek Informatyki.

  • W piątek, 14 lipca 2023 roku, weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0.
  • Aplikacji będzie można używać we wszystkich miejscach poza bankiem, przekraczaniem granicy i w sytuacji, w której wyrabiamy nowy dowód osobisty.
  • Pierwszy dzień zaktualizowanej wersji mObywatel 2.0 przyniósł problemy techniczne – niektórzy użytkownicy mają problemy techniczne.

„W związku z dużym zainteresowaniem aplikacji mObywatel, u niektórych użytkowników pojawiły się problemy techniczne w działaniu aplikacji. Pracujemy nad tym, żeby rozwiązać je jak najszybciej!” – wyjaśnił w mediach społecznościowych COI.

W piątek weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. Będzie się nią można posługiwać we wszystkich miejscach poza bankiem, przekraczaniem granicy i w sytuacji, w której wyrabiamy nowy dowód osobisty.

Aplikacja mObywatel 2.0 – jak ją pobrać i zaktualizować?

– W zależności od ustawień w telefonie, stara wersja mObywatela albo zaktualizuje się sama, albo trzeba ją samemu zaktualizować – wyjaśnił pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski.

Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.

W nowym mObywatelu 2.0 są nowe funkcje i usługi. – Nowy dokument tożsamości – mDowód i nowa funkcja: weryfikacji kryptograficznej mDowodu, dostępna także bez konieczności logowania się do aplikacji. W Polsce pojawi się więc nowy dokument tożsamości, którym będziemy mogli posługiwać się na terenie całego kraju, z wyjątkiem wyjazdu za granicę i wnioskowania o tradycyjny dowód osobisty oraz – do 31 sierpnia – potwierdzenia swojej tożsamość w instytucjach objętych ustawą o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy (m.in. w banku) – wyjaśnił pełnomocnik.

– Od 1 września te instytucje też będą już miały obowiązek uznawania mDowodu – dodał.

” Każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu”

– mDowód będzie miał inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Będzie dostępny wyłącznie online w aplikacji mObywatel. Nie będzie już trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu. Ale warto podkreślić, że nie zwalnia to obywateli z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego – powiedział Kalinowski.

Mdowód automatycznie pojawi się w aplikacji po jej pobraniu na telefon lub po dokonaniu aktualizacji (u tych osób, które posiadały wcześniejszą wersję aplikacji).

– Wdrażamy funkcję Bezpieczny autobus, trwa też pilotaż e-płatności, który będzie sukcesywnie rozszerzany. Są też karty lokalne – już weszliśmy we współpracę m. in. ze Zduńską Wolą” – przekazał. Wyjaśnił, że samorządy będą mogły bezpłatnie z tego rozwiązania korzystać i ich karty/dokumenty lokalne będą pojawiały się w aplikacji. „Wtedy samorząd nie musi wydawać plastikowej karty czy tworzyć swojej aplikacji, tylko ma możliwość udostepnienia dokumentu lokalnego dla swoich mieszkańców w aplikacji mObywatel – podkreślił.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o e-płatności, będą one dotyczyły relacji obywatel-administracja państwowa. – Nie ma znaczenia, w jakim banku obywatel ma konto, bo podpięty jest BLIK i w zależności od tego, czy banki posiadają jego funkcjonalność, będzie można uregulować swoje płatności – przekazał.

Źródło: wnp.pl

Więcej postów