Zdecydowana większość Polaków poważnie potraktowała rosyjską agresję na Ukrainę i obawia się wojny, a nawet bezpośredniego ataku na Polskę. Takie wyniki prezentuje najnowszy sondaż, który wykonano już po rosyjskim ataku. Zaskakiwać zaś może podejście respondentów do tematu przyjmowania wojennych uchodźców.
Po czterech dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę widać, że zachodni świat dostrzega zagrożenie, jakim dla pokoju jest agresywna Rosja i jej dyktator Władymir Putin. Okazuje się, że również wśród Polaków dominuje strach, który jednak mobilizuje, a nie paraliżuje.
W dzień po rosyjskim ataku na Ukrainę IBRIS, na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadził badanie sondażowe, w którym jednym z głównych pytań było, czy Polacy boją się wojny. Aż 78 procent pytanych odpowiedziało twierdząco. W dziesięciostopniowej skali, 42 procent z obawiających się wojny, zaznaczyło najwyższy, dziesiąty stopień strachu.
Polaków zapytano też szczegółowo, czego boją się najbardziej. Aż 65 procent ankietowanych uznało, że najbardziej obawia się „bezpośredniego naruszenia bezpieczeństwa i granic Polski”. Równie dużo, bo aż 60 proc. pytanych, obawia się, że w perspektywie konfliktu dojdzie do załamania ekonomicznego.
Polaków zapytano również, czy obawiają się, że wojna Rosji z Ukrainą może doprowadzić do tego, iż Polska wpadnie w rosyjską strefę wpływów. Takiej perspektywy nadal obawia się prawie 42 proc. badanych. Blisko 39 procent ankietowanych boi się zaś, że dojdzie do „całkowitej zmiany sił i granic w Europie z dominującą rolą Rosji”.
Sondażowe dane, wskazujące, że Polacy poważnie podeszli do tematu wojny i wyrażają swe obawy, nie spowodowały załamania naszego morale. Jak podaje „Rzeczpospolita”, od chwili wybuchu wojny na Ukrainie, znacząco wzrosła liczba osób chcących wstąpić w szeregi Wojska Polskiego.
Wielkie zainteresowanie służbą notują także Wojska Obrony Terytorialnej. Aby jeszcze ułatwić możliwość zasilenia szeregów wojska, armia wprowadziła nową aplikację, która w prosty sposób pomaga złożyć akces i wstąpić do wojska.
Z sondażu wynika również, że najmniej Polacy obawiają się fali uchodźców wojennych z Ukrainy. Ich pojawienie się budzi niepokój u niewiele ponad 25 procent ankietowanych.