Ukraina jest zagrożona atakiem ze strony Rosji. Z sondażu przeprowadzonego dla „Dziennika Gazety Prawnej” i radia RMF FM wynika, że dwie trzecie ankietowanych uważa, że Polska powinna wesprzeć wschodniego sąsiada w przypadku rosyjskiego ataku. Przeciwko wysłaniu polskich żołnierzy opowiada się co czwarty z badanych.
Ukraina i Rosja była tematem poniedziałkowej (24 stycznia) rozmowy Joe Bidena z prezydentem Polski, przywódcami najważniejszych państw europejskich, przedstawicielami Unii Europejskiej i NATO . Podczas połączenia politycy rozmawiali na temat zagrożenia Ukrainy atakiem rosyjskim. Po wideokonferencji z politykami Andrzej Duda ogłosił, że w piątek 28 stycznia zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego.
Sprawa zagrożenia Ukrainy atakiem ze strony Rosji została poruszona w sondażu United Surveys zrobionym na zlecenie „DGP” i RMF FM. Jedno z pytań postawionych przez ankieterów brzmiało: „Czy w przypadku ataku Rosji Polska powinna wesprzeć w jakikolwiek sposób Ukrainę?”. „TAK” – odpowiedziało 66,2 proc. ankietowanych. „NIE” – 26,2 proc. „. „Trudno powiedzieć” – zaznaczyło 7,2 proc. badanych.
Jak podaje we wtorek „DGP”, „najwięcej zwolenników takiego rozwiązania jest wśród wyborców opozycji – za udzieleniem pomocy naszym sąsiadom w razie konfliktu opowiada się 78 proc. sympatyków Koalicji Obywatelskiej oraz 86 proc. zwolenników Lewicy, tymczasem w przypadku głosujących na PiS ten odsetek wynosi 65 proc.
W tej sprawie widać także wyraźną korelację z wiekiem. Im starsi ankietowani, tym chętniej opowiadają się za udzieleniem pomocy Ukrainie”
– donosi dziennik.
Badani zostali również zapytani o to „w jaki sposób Polska powinna pomóc Ukrainie” . Było to pytanie wielokrotnego wyboru. Najwięcej, bo 42,4 proc . opowiedziało się za wsparciem dyplomatycznym . 41 proc . ankietowanych stwierdziło, że nasz kraj powinien wesprzeć wschodniego sąsiad a „militarnie, wysyłając uzbrojenie” . 38,9 proc. odpowiedziało, że Polska powinna pomóc „gospodarczo, np. pieniędzmi lub dostawami żywności”. Tylko 26,4 proc. zaznaczyło, że nasz kraj „powinien przyjąć ewentualnych uchodźców” , a 14,7 proc. opowiedziało się za wsparciem militarnym w postaci wysłania żołnierzy.
Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl, został przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie tysiąca pełnoletnich mieszańców Polski metodą CATI 21 stycznia 2021 roku.