Firmy wypłacające grudniową pensję w styczniu znalazły się w potrzasku przez Polski Ład. Przepisy związane z podatkową reformą Prawa i Sprawiedliwości wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku. A to oznacza, że pensja naliczona za ostatni miesiąc 2021 roku powinna być liczona zgodnie z nowymi zasadami. Producenci oprogramowań płacowych alarmują, że mogą nie zdążyć z aktualizacjami rozliczeń – pisze „Rzeczpospolita”.
W połowie listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą reformę podatkową związaną z Polskim Ładem. To oznacza, że przedsiębiorcom pozostało zaledwie półtora miesiąca, by przeanalizować dokument liczący prawie 700 stron i dostosować swoją księgowość do wszystkich zmian w nim zawartych.
Polski Ład sprawi, że grudniowe pensje wyliczymy po nowemu
Problemy odczują już te firmy, które pensję za grudzień 2021 roku wypłacą już w roku 2022. Zgodnie z wolą rządu, reforma związana z Polskim Ładem wchodzi w życie po Nowym Roku, a zatem pensję za ostatni miesiąc bieżącego roku trzeba będzie rozliczyć już zgodnie z nowymi zasadami – pisze „Rz”, którą o problemie informują przedstawiciele biur rachunkowych.
– Zdecydowana większość naszych klientów wypłaca pensje za grudzień na początku stycznia. Muszą je rozliczyć już zgodnie z Polskim Ładem. A producenci programów księgowych uprzedzają, że mogą nie zdążyć z wprowadzeniem zmian – mówi dziennikowi Alicja Borowska-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting.
A zmian jest sporo. Wystarczy wymienić wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, ulgę dla klasy średniej, czy zakaz odliczenia składki zdrowotnej.
Pensję lepiej wypłacić wcześniej
Co w takiej sytuacji zrobić? Dziennik proponuje przyspieszyć wypłaty pensji. Dzięki temu będzie można je rozliczyć jeszcze na starych zasadach. – Kodeks pracy tego nie zabrania – zwraca uwagę w rozmowie z „Rz” adwokat Artur Rycak.
W money.pl pisaliśmy wielokrotnie, że skala reformy podatkowej wprowadzonej przez Polski Ład przeraża polskich przedsiębiorców. Część z nich rozważa już przeniesienie firmy za granicę. Jednak zmiana rezydencji podatkowej wcale nie jest taka prosta.