Rząd chce rejestrowania wszystkich ciąż. „Sami na to wpadliście czy sygnalizowała to prokuratura?”

Rząd chce rejestrowania wszystkich ciąż. "Sami na to wpadliście czy sygnalizowała to prokuratura?"

Ministerstwo Zdrowia chce, by od początku 2022 roku informacje o ciąży pacjentki trafiały do Systemu Informacji Medycznej. O pomyśle poinformował w mediach społecznościowych senator Krzysztof Brejza.

„Czy sami Państwo wpadliście na ten 'pomysł’, czy też np. prokuratura sygnalizowała Wam konieczność rejestracji ciąż?” – pyta senator Krzysztof Brejza. To on na Twitterze opisał nowy pomysł rządu.

„Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interw. do Min. Zdrowia. Domagam się wyjaśnień: – kto zainicjował tę zmianę?- jaki jest jej faktyczny cel?” – zapytał resort zdrowia.

Zgodnie z obecnymi regulacjami do Systemu Informacji Medycznej trafiają dane, które pozwalają na identyfikację pacjenta. Z projektu rozporządzenia wynika, że rząd chce, by zbierane były również informacje dotyczące grupy krwi, implantów medycznych, alergiach i ciąży. Jak wyjaśniono, chodzi o „istotny walor identyfikacyjny ww. danych”.

– Ci ludzie dążą do tego, aby mieć rejestr i podgląd, która z pań jest w ciąży, a która jeszcze nie. Po co? Skoro mają prokuraturę, rejestry, do których ma wgląd prokuratura Ziobry i służby Kamińskiego. Można potem weryfikować, która z pań była w ciąży, która poroniła, a może nie poroniła, bo coś się stało i wyjechała za granicę. To jest realizacja projektu radykałów z PiS – powiedział Krzysztof Brejza w rozmowie z portalem Gazeta.pl .

„Względy medyczne”

„Konieczność raportowania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. w związku z ordynowaniem leków – pozwoli na uniknięcie przepisania leków niewskazanych w ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie” – tak sprawę wyjaśniło – w odpowiedzi do senatora Brejzy – Centrum e-Zdrowia, które odpowiada za realizację projektów IT kluczowych dla funkcjonowania obszaru ochrony zdrowia w Polsce.

Senator PO przypomniał, że po wyroku TK Julii Przyłębskiej dotyczącym aborcji (z października 2020 roku) media informowały o tym, że prokuratura interesowała się zabiegami legalnie przeprowadzonymi w szpitalach. Na przykład śledczy z Białegostoku zażądali od jednego ze szpitali danych pacjentek, które poddały się aborcji.

tokfm.pl

Więcej postów