MON wyłoży miliony na wirtualne strzelnice

Resort obrony poinformował, że dofinansuje kolejne strzelnice. Jednak tym razem MON przekaże pieniądze na budowę tylko dwóch strzelnic pneumatycznych, zaś zdecydowana większość środków pójdzie na strzelnice wirtualne. Będzie ich aż 45. Dostaną w sumie blisko 6 mln zł.

Nie boiska do siatkówki, koszykówki czy baseny, ale strzelnice. Taki MON miał plan i go realizuje. Program „Strzelnica w każdym powiecie” trwa już od wielu kilku lat. Jednak do tej pory resort dofinansowywał obiekty klasyczne, zaś budowały je samorządy. Stąd niewielka popularność programu, bo samorządy mają poważniejsze wydatki. Dlatego MON zmienił zasady.

80 proc. dofinansowania

Jak informuje Polskie Radio, obecna edycja konkursu była nastawiona na strzelnice wymagające mniej nakładów ze strony gmin czy powiatów. Samorządy mogły liczyć na dofinansowanie nawet do 80 procent wartości obiektu. MON dopuścił też możliwość przekazania środków na obiekty już istniejące, ale wymagające modernizacji.

Resort obrony dofinansuje więc zarówno strzelnice pneumatyczne, jak i wirtualne. te drugie będą miały możliwość podłączenia do sieci LAN. MON zapowiedział, że oczekuje na nich symulatorów laserowych, broni krótkiej i długiej, imitacji strzałów oraz odrzutu charakterystycznego dla strzałów z prawdziwej broni.

Po budowie kontrola

Pułkownik Waldemar Krzyżanowski z biura Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej, które odpowiada za realizację tego programu zapowiedział, że po realizacji resort będzie sprawdzał poziom bezpieczeństwa na strzelnicach.

Jak zapowiedziano, chodzi o to, by te obiekty miały odpowiednie zabezpieczenia w trakcie oddawania strzałów, między innymi stoły uniemożliwiające niekontrolowane przejście czy przesłony rozdzielające oraz zabezpieczenie podstawowe dla uczestników.

Koszt to ponad 6 mln zł

Do MON wpłynęło łącznie 61 ofert. Ostatecznie komisja przyznała dofinansowanie na dwie strzelnice pneumatyczne (łącznie na 355 tys. zł) oraz 45 strzelnic wirtualnych (ponad 5,96 mln zł). W Polsce mamy 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu.

Strzelnice pneumatyczne umożliwią strzelanie na odległość minimum 10 metrów i będzie mieć przynajmniej pięć stanowisk. W sumie resort obrony przekaże na budowę strzelnic pneumatycznych i wirtualnych ponad 6 mln zł.

Choć ze strzelnic będą mogły korzystać w pierwszej kolejności klasy wojskowe i organizacje proobronne, samorządy będą mogły udostępniać je także lokalnej społeczności.

Samorządy muszą jednak wyłożyć z własnego budżetu część kosztów, a do tego dysponować nieruchomością, popularność strzelnic jest na razie niewielka.

fakt.pl

Więcej postów