Rada rządu dla przedsiębiorców: zmieńcie branżę

Epidemia koronawirusa odbija się na kieszeniach Polaków. Wiele branż takich jak turystyka, hotelarstwo czy gastronomia bardzo mocno odczuły stratę sporej części klientów. Premier Mateusz Morawiecki w piątek przestawił rozwiązania antykryzysowe, które miałyby ochronić polską gospodarkę. Wśród rozwiązań znalazły się dofinansowania dla tych, którzy chcieliby zmienić swoją branżę.

O szczegółach dofinansowań dla osób przebranżawiających się powiedział na antenie „TVP Info” wiceminister finansów Piotr Patkowski.

– Są branże, które szczególnie odczują skutki koronawirusa. To im dedykujemy działania zaproponowane dziś (w piątek – red.) przez premiera. Wśród rozwiązań jest też możliwość przebranżowienia. Chodzi o to, żeby nowa forma działalności gospodarczej, którą podejmą, dawała możliwość rozwoju i zarabiania – powiedział wiceminister Patkowski.

Słowa wiceministra opublikowano na Twitterze ministerstwa. Po wypowiedzi wiceministra finansów wylała się fala krytyki ze strony internautów. Wiele osób zaznaczyło, że nie jest łatwo zmienić swój zawód.

„Takie rady fatalnie brzmią ze strony przedstawiciela państwa, które samo się nie przygotowało i teraz tworzy kolejne regulacje na kolanie” – skomentował Aleksander Łaszek, ekonomista Fundacji FOR.

 Pozostałe instrumenty finansowe zaproponowane przez premiera 

Mateusz Morawiecki zaprezentował w piątek dziesięć propozycji mających na celu pomoc polskiej gospodarce. Oprócz dofinansowań na przebranżowienie znalazły się tam następujące punkty:

– Subwencje z tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r.

– Umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.

– Wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 r. Kontynuowane mają być programy gwarancji: de minimis dla małych i średnich, oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm

– Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego

– Przedłużone zostaną zwolnienia ze składek ZUS

– Polityka drugiej szansy

– Dofinansowania leasingu

Jak dodał sam premier wartość wsparcia w pakiecie pomocowym rządu w czasie trwania drugiej fali pandemii może sięgnąć 20 mld zł, jeśli wprowadzona zostanie narodowa kwarantanna.

FAKT.PL

Więcej postów