Najwyższy generał sił powietrznych USA przekonywał w środę, że budżet Pentagonu nie jest wystarczająco duży, aby jednocześnie sfinansować nową broń nuklearną i utrzymać siły konwencjonalne – poinformował portal Defense One.
Jak poinformował portal Defense One , podczas środowej konferencji szef sztabu amerykańskich Sił Powietrznych generał Dave Goldfein przekonywał, że budżet pentagonu nie pokryje finansowania nowej broni nuklearnej i tradycyjnych sił. Ocenił rosnącą listę rachunków Pentagonu w obliczu rosnącego deficytu w USA, sugerując, że wydatki na energię jądrową wzrosły tak bardzo, że mogą wymagać osobnego konta.
„Myślę, że po raz pierwszy kraj spróbuje jednocześnie zmodernizować przedsiębiorstwo nuklearne, podczas gdy stara się zmodernizować starzejące się przedsiębiorstwa konwencjonalne” – poinformował Goldfein podczas wystąpienia w Brookings Institution. „Obecny budżet nie pozwala na oba te działania”.
Wniosek rządu Trumpa o budżet na rok 2021 w wysokości 705 miliardów dolarów dla Pentagonu, wymaga prawie 29 miliardów dolarów na wydatki na broń nuklearną. Pieniądze przeznaczone byłyby na nowe bombowce stealth, międzykontynentalne pociski balistyczne, okręty podwodne, nowy pocisk nuklearny i modernizację globalnej sieci dowodzenia, kontroli i łączności nuklearnej. Bombowiec typu stealth jest jedyną bronią, która może być użyta do ataków nuklearnych lub konwencjonalnych. Departament Energii, który nadzoruje głowice nuklearne, zażądał 15,6 miliarda dolarów w roku 2021.
W styczniu 2019 roku biuro budżetowe oszacowało, że plan wydatków na broń jądrową Pentagonu kosztowałby 494 miliardów dolarów między 2019 a 2028 rokiem, średnio około 50 miliardów rocznie.
Zobacz też: Dowódca amerykańskich Sił Powietrznych chce zmienić strukturę demograficzną jednostek
Przedstawiciele Pentagonu twierdzą dziś, że potrzebują 3 do 5 procent rocznego wzrostu wydatków na finansowanie wszelkiego rodzaju projektów związanych z bronią, jednak oczekuje się, że wydatki na obronę spłaszczą się lub nieznacznie spadną w nadchodzących latach niezależnie od tego, kto wygra listopadowe wybory prezydenckie.
„Albo nastąpi kilka znaczących transakcji, albo będziemy musieli znaleźć fundusz na strategiczne odstraszanie nuklearne, który możemy wykorzystać do modernizacji” – przekonywał Goldfein.
W ostatnich latach urzędnicy Pentagonu, w tym były sekretarz obrony Ash Carter i prawodawcy rozważali utworzenie funduszu broni jądrowej odrębnego od budżetów służb wojskowych. Todd Harrison, dyrektor do spraw analizy budżetu obronnego i projektu bezpieczeństwa lotniczego w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, zakwestionował uzasadnienie przesunięcia tych funduszy.
„To nie spowoduje pojawienia się nowych pieniędzy” – orzekł.
Zobacz też: Amerykańskie lotnictwo opóźnia o dwa lata badanie nad bronią laserową
Kresy.pl/Defense One