Tysiące dzieci stracą 800 plus, fundacja grzmi o wykluczeniu. Nowe przepisy już od czerwca

niezależny dziennik polityczny

Od czerwca 2025 r. wchodzą w życie istotne zmiany w programie 800 plus dla rodzin z Ukrainy. Zmiany te mają – według rządu – uporządkować system i lepiej dostosować go do rzeczywistej obecności rodzin na terytorium Polski. Ich konsekwencje mogą jednak okazać się dotkliwe dla tysięcy uchodźców.

Z początkiem czerwca zmieniają się przepisy dotyczące świadczenia wychowawczego 800 plus w odniesieniu do obywateli Ukrainy. Świadczenie będzie przysługiwać jedynie tym rodzinom, których dzieci uczęszczają do polskich szkół. To istotna modyfikacja w stosunku do dotychczasowych zasad, które nie wprowadzały takiego kryterium. Przewiduje się jednak wyjątki.

Jeden wyjątek. Co z uczniami starszych klas?

Nowe przepisy przewidują wyjątek od reguły. Uczniowie ostatnich klas szkół ukraińskich, nawet jeśli nie uczęszczają do polskich placówek, będą mogli dokończyć naukę w trybie niestacjonarnym i nadal otrzymywać świadczenie. Dotyczy to jednak wyłącznie roku szkolnego 2024/2025 i tylko najwyższych klas w systemie ukraińskim.

Debata na temat przyznawania 800 plus obywatelom Ukrainy trwa od miesięcy. W styczniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował o to, by świadczenia otrzymywały tylko te osoby, które „mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce”.

Premier Donald Tusk zapowiedział wtedy, że projekt w tej sprawie zostanie „pilnie rozpatrzony przez rząd”. Z kolei szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec przekazał, że nad szczegółami pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Efektem jest poselski projekt nowelizacji, który trafił do Sejmu.

Ukraiński Dom: nie wykorzystujcie uchodźców politycznie

Nowe zasady spotkały się z krytyką ze strony organizacji wspierających uchodźców. Fundacja Ukraiński Dom w Warszawie, w oświadczeniu z końca stycznia, wyraziła „głębokie zaniepokojenie próbami wykorzystywania problemów ukraińskich uchodźców do celów politycznych”.

Organizacja podkreśliła, że wiele ukraińskich rodzin wciąż boryka się z trudnościami adaptacyjnymi, a zmiany w dostępie do świadczeń mogą pogłębić ich wykluczenie.

Wniosek do 30 kwietnia – kluczowa data

Rodzice mają czas do 30 kwietnia na złożenie wniosku o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. Tylko wtedy mają gwarancję ciągłości wypłat. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS, aplikację mZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Osoby, które złożą wniosek później – między 1 maja a końcem czerwca – również otrzymają środki, ale dopiero z wyrównaniem. W przypadku lipcowych lub jeszcze późniejszych wniosków świadczenie będzie wypłacane dopiero od miesiąca złożenia dokumentów.

Program 800 plus. Dla kogo i na jakich zasadach?

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, niezależnie od statusu zawodowego rodziców. Po zmianach obywateli Ukrainy obowiązywać będzie jednak dodatkowy warunek – dziecko musi być zapisane do szkoły w Polsce, z wyjątkiem wyżej wspomnianej grupy uczniów.

Choć rząd tłumaczy zmiany koniecznością uporządkowania systemu i ograniczenia nadużyć, wśród uchodźców narasta niepokój.

Źródło: fakt.pl

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*