Zmiany w KPO. Jest ruch Komisji Europejskiej

Jest zgoda Komisji Europejskiej na zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy. Potwierdziły się doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Ostateczne zaakceptowanie korekt przez unijne kraje zaplanowano na 16 lipca.
 Komisja Europejska zgodziła się na zaproponowane przez Polskę modyfikację Krajowego Planu Odbudowy. Zmiany w polskim KPO to między innymi dopłaty do zakupu aut elektrycznych, które zastąpią podatek od samochodów spalinowych, dodatkowe pieniądze na ocieplenie budynków wielorodzinnych, dofinansowanie szpitali czy pomoc dla rolników.

Komisja Europejska dała zielone światło. Będą zmiany w polskim KPO. Jakie?  

Zrewidowany KPO rząd przyjął 30 kwietnia. Zmiany obejmują sześć z siedmiu komponentów. Rewizją zostało objętych 14 z 55 reform oraz 27 z 56 inwestycji. Podatek od aut spalinowych ma zastąpić Fundusz Elektromobilności z budżetem w wysokości ok. 1,1 mld euro (ok. 4,9 mld złotych), który będzie realizowany w ramach części pożyczkowej KPO. Pozyskane pieniądze z części grantowej zostaną przeznaczone na bezpieczeństwo żywności i rolnictwo, ocieplenie bloków i kamienic, dopłaty do zakupu elektryków, szpitale powiatowe, sprzęt dla nauczycieli klas I-III oraz cyfryzację samorządów.

„Podatku od posiadania aut spalinowych w Polsce nie będzie! Komisja Europejska pozytywnie rozpatrzyła wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej sprawie. Podatek zastąpi program dopłat do zakupu aut elektrycznych. Kij zamieniamy na marchewkę” – pisała wówczas szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Ministerka funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz informowała natomiast, że „dzięki przyjętym zmianom zainwestujemy więcej: 600 mln zł w szpitale powiatowe, 2,5 mld w polskich rolników, 600 mln w ocieplenie budynków wielorodzinnych”.

Coraz mniej czasu na wykorzystanie pieniędzy z KPO. A zmiany muszą zatwierdzić też unijne komitety

Zmiany w KPO zatwierdzane są tą samą ścieżką co pierwotny Krajowy Plan Odbudowy. Po decyzji Komisji teraz czas na dwa unijne komitety, a następnie zmieniony KPO trafi do finalnego zatwierdzenia przez ministrów finansów 27 państw członkowskich. Po ostatecznej decyzji Polska będzie mogła złożyć kolejne wnioski o wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Warszawa chce otrzymać w tym roku około 23 miliardów euro. Na razie, w kwietniu, nasz kraj otrzymał 6 miliardów 300 milionów euro. To był pierwszy wniosek zaopiniowany pozytywnie uzależniony od gwarancji niezależności sądownictwa. 5-miliardowa zaliczka, która na polskie konto została przelana pod koniec ubiegłego roku, nie była powiązana z żadnymi warunkami i została wypłacona w ramach programu REPowerEU. 

Więcej postów

polub nas!