
Stany Zjednoczone otrzymały od Ukrainy listę warunków porozumienia pokojowego i czekają na odpowiedź ze strony Rosji. Specjalny wysłannik Donalda Trumpa zapowiada możliwość bezpośredniego spotkania Trumpa, Putina i Zełenskiego Genewie.
Stany Zjednoczone otrzymały od Ukrainy listę warunków zawarcia porozumienia pokojowego, dotyczącego zakończenia wojny z Rosją. Informację potwierdził gen. Keith Kellogg, specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Ukrainy, w rozmowie z Fox Business.
– „Kiedy już to wszystko będziemy mieli, odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie porozumienia pokojowego. Prawdopodobnie dojdzie do niego w Genewie” – poinformował Kellogg. Jak wyjaśnił, celem rozmów ma być spotkanie trzech przywódców – prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta USA Donalda Trumpa oraz prezydenta Rosji Władimira Putina.
Wysłannik dodał, że administracja amerykańska była gotowa do organizacji spotkania w Watykanie, jednak strona rosyjska odrzuciła tę lokalizację. – „Chcielibyśmy, żeby to się odbyło w Watykanie, ale Rosjanie nie chcieli tam przyjechać. Więc Genewa może być następnym przystankiem, gdzie spotkają się wszyscy trzej przywódcy” – powiedział Kellogg.
Z kolei minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha wyraził nadzieję, że Watykan pozostanie potencjalnym miejscem rozmów, natomiast szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow nazwał propozycję Watykanu „wulgarną”
16 maja w Turcji zakończyły się pierwsze bezpośrednie rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą Rozmowy w pałacu w Stambule trwały znacznie krócej niż dwie godziny.
Przypominamy, że podczas piątkowych rozmów oba kraje poinformowały, że zgodziły się na wymianę po 1000 jeńców wojennych z każdej strony.
Omawiano również kwestię zawieszenia broni oraz potencjalne bezpośrednie rozmowy między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obie strony zgodziły się na kontynuowanie rozmów pokojowych.
Porozumienia ws. zawieszenia broni nie udało się jednak osiągnąć. Moskwa postawiła Ukrainie ultimatum, nakazując jej wycofanie się z części własnego terytorium w celu uzyskania zawieszenia broni „oraz innych niemożliwych i niekonstruktywnych warunków”.
Chodzi o cztery obwody: doniecki, ługański, zaporoski i chersoński, które Rosja próbowała nielegalnie zaanektować w 2022 r. Rosja rości sobie prawa do tych regionów, lecz nie ma nad nimi pełnej kontroli.
Według ministra Moskwa obecnie przygotowuje dokument, który jest częścią porozumienia osiągniętego przez Rosję i Ukrainę. Ławrow dodał, że sporządzenie prac nad dokumentem będzie gotowe, gdy zakończy się wymiana jeńców 1000 z każdej strony. Doszło do niej 25 maja, kiedy Rosja i Ukraina wymieniły po 303 żołnierzy w ramach ostatniego etapu wydawania jeńców wojennych.
Jak poinformował w poniedziałek The Telegraph, w amerykańskim Senacie zaprezentowano projekt ustawy nakładającej dotkliwe sankcje na państwa wspierające gospodarczo Rosję. Główne założenie projektu, przedstawionego przez senatorów Lindsey’a Grahama (Republikanie) i Richarda Blumenthala (Demokraci), to wprowadzenie 500-procentowych ceł na produkty – w tym ropę, gaz i uran – pochodzące z Rosji lub kupowane od niej przez inne państwa.
Dodaj komentarz