
Masowe wykreślenia firm z rejestru VAT budzą poważne obawy. Choć urzędy skarbowe tłumaczą swoje działania walką z nadużyciami, eksperci ostrzegają przed automatyzmem decyzji, który może zagrażać uczciwym przedsiębiorcom.
Masowe czystki w rejestrze VAT. Eksperci ostrzegają przed zagrożeniem dla firm
W okresie od marca 2024 roku do marca 2025 roku urzędy skarbowe wykreśliły z rejestru blisko 132,5 tysiąca firm. Spośród nich ponad 9,3 tysiąca zostało usuniętych z powodu braku jakiejkolwiek możliwości kontaktu. Tylko niewielką liczbę stanowiły przypadki oczywistego oszustwa – podaje w poniedziałkowym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna.
Dziennik Gazeta Prawna informuje, że z rejestru VAT usunięto 50 firm nieistniejących, 6 podmiotów za wystawianie tzw. pustych faktur oraz 4, które brały udział w tzw. karuzeli podatkowej. W przypadku 124 firm powodem wykreślenia były naruszenia przepisów ustawy o Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej (STIR), co oznacza, że według zgromadzonych przez administrację skarbową informacji, wykorzystywały one system bankowy do oszustw podatkowych.
Niemal 19 tysięcy podmiotów zostało usuniętych z rejestru z powodu nieskładania deklaracji podatkowych przez okres trzech miesięcy. Najwięcej firm straciło status podatnika VAT z uwagi na zawieszenie działalności gospodarczej na co najmniej sześć miesięcy (ponad 95 tysięcy) lub z powodu składania w tym czasie wyłącznie zerowych deklaracji (ponad 7 tysięcy podmiotów).
Dane resortu finansów są mocno zastanawiające, bo wynika z nich, że urzędy skarbowe najczęściej wyrejestrowują podatników, którym nie można automatycznie przypisać podatkowych oszustw. Jednocześnie znane mi przypadki takiego wykreślania zbyt często można uznać za groźny automatyzm – komentuje na łamach DGP Daniel Więckowski, doradca podatkowy i partner w kancelarii LTCA.
Źródło: radiozet.pl
Dodaj komentarz