
W Europie odnotowano nowe przypadki wirusa, który wcześniej rozprzestrzenił się w Ameryce Południowej. Eksperci ostrzegają przed jego groźnymi skutkami, w tym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Europa może być zagrożona epidemią.
Co musisz wiedzieć?
- Wirus Oropouche, zwany też „gorączką leniwca” został wykryty w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Jednak do tej pory wszystkie przypadki pochodzą z zakażeń poza Europą.
- Objawy zakażenia to wysoka gorączka, bóle mięśni i nudności. Wirus w skrajnych przypadkach może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
- Wirus stanowi poważne zagrożenie, szczególnie dla kobiet w ciąży. Nie ma szczepionki, która mogłaby stanowić obronę przed zakażeniem.
Jakie są objawy wirusa Oropouche?
Wirus Oropouche, znany również jako „gorączka leniwca”, objawia się wysoką gorączką, bólami mięśni, nudnościami oraz wysypką skórną. Objawy te mogą pojawić się od trzech do dziesięciu dni po zakażeniu. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się łagodne, wirus może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ECDC) podkreśla, że przypadki śmiertelne są rzadkie, ale brak skutecznego leczenia pozostaje problemem.
Wirus Oropouche po raz pierwszy został zidentyfikowany w 1955 roku u 24-letniego pracownika leśnego na wyspie Trynidad. Wirus ten występował u leniwców trójpalczastych. Możliwe, że zwierzęta te mogą odgrywać rolę w przenoszeniu zakażenia między owadami a innymi zwierzętami.
Czy wirus Oropouche może się rozprzestrzenić w Europie?
Eksperci ostrzegają, że wirus Oropouche jest bardziej niebezpieczny, niż wcześniej sądzono. W ciągu ostatniego roku gwałtownie rozprzestrzenił się w Ameryce Południowej, a teraz pojawia się w Europie. Wirus przenoszony jest przez ugryzienia meszek i niektórych gatunków komarów, co oznacza, że osoby przebywające na terenach leśnych są szczególnie narażone.
Dotychczas w Europie potwierdzono blisko 20 przypadków. Zanotowano je między innymi w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Jednak wszystkie zakażenia miały miejsce poza kontynentem.
Jakie są zagrożenia związane z wirusem Oropouche?
Wirus Oropouche może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym poronień i wad wrodzonych, co stanowi szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Około 4 proc. zakażonych rozwija zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, co może prowadzić do poważnych problemów neurologicznych. Eksperci podkreślają, że brak szczepionki i skutecznego leczenia sprawia, że wirus stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Dodaj komentarz