Dlaczego dziś wywieszamy flagi? Mało kto zna tę historię

2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Choć nie jest to dzień wolny od pracy, towarzyszy mu wiele patriotycznych uroczystości i symbolicznych gestów. Mało kto jednak zna fascynującą historię biało-czerwonych barw, które towarzyszyły Polakom przez wieki walki o wolność.

  • 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, który, choć nie jest dniem wolnym od pracy, wiąże się z patriotycznymi uroczystościami w całej Polsce, w tym z udziałem pary prezydenckiej w Warszawie.
  • Polskie barwy narodowe mają unikatowe, heraldyczne pochodzenie, wywodzą się z herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego i zostały formalnie przyjęte w 1831 roku.
  • Dlaczego biel znajduje się na górze flagi, a nie czerwień? Odpowiedź może Cię zaskoczyć – poznaj symboliczne znaczenie barw i ich drogę przez wieki.

2 maja w Warszawie odbędą się główne obchody Dnia Flagi RP. Na Placu Zamkowym zostanie uroczyście podniesiona Flaga Państwowa na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. W wydarzeniu udział weźmie para prezydencka – Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda, a także wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas obchodów zaplanowano defiladę, pokaz musztry paradnej oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Choć Dzień Flagi nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, każdego roku gromadzi rzesze Polaków przywiązanych do symboli narodowych.

Skąd się wzięły nasze barwy narodowe?

Dzień Flagi został ustanowiony w 2004 roku, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Barwy biało-czerwone kształtowały się przez wieki i są jednymi z nielicznych na świecie, które mają pochodzenie heraldyczne – wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego (biały orzeł na czerwonym tle) i Wielkiego Księstwa Litewskiego (biały jeździec na czerwonym tle).

Już 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego przyjął ustawę, która formalnie określiła narodowe kolory. W dokumencie zapisano: „Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. (…) Wszyscy Polacy te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były”.

W polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła, dlatego na fladze biel znajduje się u góry.

Symbol jedności i walki o wolność

Barwy narodowe bardzo szybko rozpowszechniły się wśród Polaków i towarzyszyły im podczas wszystkich najważniejszych wydarzeń historycznych – zarówno w czasach zaborów, jak i w walce o niepodległość. Biało-czerwona flaga była symbolem państwa, które nie istniało, i narodu, który pod tymi barwami dążył do wolności.

Jak pisał Witold Lisowski, historyk i były dyrektor Muzeum Wojska Polskiego: „Polskie barwy narodowe wyrosłe z piastowskiego znaku herbowego przebyły długą drogę, zanim stały się oficjalnym symbolem niepodległego państwa. Przez wieki i epoki – od wojów Chrobrego, jazdy Żółkiewskiego, husarii Sobieskiego, przez kosynierów Kościuszki, powstańców Traugutta, aż po żołnierzy września i tych, którzy zatknęli biało-czerwoną flagę na gruzach Monte Cassino, Warszawy i Berlina – były symbolem 'Tej, co nie zginęła'”.

Obecnie 2 maja to dzień, w którym wielu Polaków wywiesza flagi na domach, balkonach i budynkach instytucji. Święto flagi państwowej obchodzone jest także w wielu innych krajach, m.in. w USA czy państwach skandynawskich.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*