Maleją szanse na to, że uda nam się w terminie wdrożyć regulacje UE o minimalnym wynagrodzeniu. Tym bardziej, że projekt nowej ustawy budzi wiele wątpliwości. A procedury podwyższania najniższej krajowej staną się bardziej skomplikowane – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak przypomniano, „nowe przepisy przewiduje projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę”. „Ma on na celu wdrożenie dyrektywy UE 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych, którą powinniśmy implementować do 15 listopada br. Na wejście w życie regulacji w tym terminie trudno już liczyć, bo ministerstwo wciąż nad nimi pracuje” – napisano.
Jak zaznaczono, „w opinii pracodawców projekt jest bardzo niejasny”. „Wynika to m.in. z wprowadzenia nowej procedury, nazwanej 'aktualizacją minimalnego wynagrodzenia’” – czytamy w dzienniku.
„Ma ona następować co najmniej raz na cztery lata i będzie operacją odrębną od ustalania płacy minimalnej. Pod tym ostatnim pojęciem kryje się dokonywana co roku podwyżka płacy minimalnej” – napisano.
Podkreślono, że „aktualizacja najniższej krajowej to zaś zupełna nowość, którą narzuca nam Unia Europejska”. „Jednak sposób, w jaki MRPiPS chce implementować prawo UE, budzi wyraźny sprzeciw pracodawców. Przepisy dotyczące aktualizacji są na tyle nieprecyzyjne, że eksperci dochodzą do odmiennych wniosków w tak fundamentalnej kwestii jak to, na czym właściwie polega aktualizacja i jaki będzie jej efekt – a zwłaszcza czy będzie ona dodatkową formą podwyższania płacy minimalnej” – czytamy w dzienniku.
„Jakby tego było mało, sprawa jest jeszcze bardziej zagmatwana, bo projekt przewiduje, iż płacę minimalną mamy teraz odnosić do średniego wynagrodzenia – i to dwojako. Z jednej strony mówi, że co roku będziemy oceniać, czy wysokość minimalnego wynagrodzenia sięga 55 proc. prognozowanej przeciętnej płacy. Z drugiej – przeciętna płaca (ogłoszona przez GUS) będzie odniesieniem dla wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w procedurze aktualizacji” – napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”
Źródło: nczas.info
Raczej nowe zmuszenia komunistyczne.