Z końcem ostatniego tygodnia wakacji poznamy tzw. szybki szacunek inflacji za sierpień. W piątek ogłosi go Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści nie mają dla nas dobrych wiadomości: po lipcowym skoku, spowodowanym częściowym wycofaniem tarczy energetycznej, dynamika wzrostu cen pozostanie widocznie powyżej celu Narodowego Banku Polskiego. Czego możemy spodziewać się po sierpniowym odczycie inflacji? I co będzie się działo z cenami w kolejnych miesiącach roku?
Czerwiec był ostatnim w tym roku miesiącem z inflacją w okolicach celu NBP (wynosi on 2,5 proc. w ujęciu rocznym z dopuszczalnym odchyleniem w górę i w dół o 1 pkt proc.). Wyniosła ona wówczas 2,6 proc. rok do roku. W lipcu ci, którzy nie śledzą na bieżąco doniesień z gospodarki, mogli przeżyć zaskoczenie – inflacja podskoczyła do 4,2 proc. rdr.
Dla ekonomistów nie było to jednak niespodzianką: z końcem czerwca rząd częściowo wycofał tarczę energetyczną i to właśnie dwucyfrowe wzrosty cen nośników energii napędziły lipcową inflację. Ceny energii elektrycznej wzrosły o 18,5 proc. w ujęciu rok do roku i o 19,9 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny gazu były zaś wyższe o 16,1 proc. rdr i 16,8 proc. mdm.
W sierpniu takich wzrostów w zakresie cen energii już nie zobaczymy – ale od inflacji powyżej celu NBP nie odpoczniemy
– Oczekujemy, że inflacja w sierpniu w ujęciu rocznym pozostanie zbliżona do poziomu z lipca, czyli do 4,2 proc. – mówi nam Kamil Pastor, ekonomista PKO BP. – Do końca tego roku inflacja w ujęciu rocznym pozostanie w przedziale od 4 do 5 proc.
– W samym sierpniu oczekujemy kolejnej obniżki cen żywności w ujęciu miesięcznym, głównie za sprawą czynników sezonowych, jednakże w ujęciu rocznym w sierpniu wzrost cen żywności może przyspieszyć. Prognozujemy też, że w sierpniu w ujęciu miesięcznym obniżą się ceny paliw, co też będzie sprzyjać utrzymywaniu się inflacji w ujęciu rok do roku na poziomie zbliżonym do lipcowego – dodaje nasz rozmówca.
Ekonomiści ING Banku Śląskiego oczekują niewielkiego spadku odczytu CPI w ujęciu rocznym – wskaźnik inflacji według nich obniży się o 0,2 pkt proc.
– Jeżeli chodzi o szacunek sierpniowej inflacji, to my spodziewamy się spadku odczytu w ujęciu rocznym z 4,2 proc. w lipcu na 4,0 proc. – wskazuje Adam Antoniak, starszy ekonomista ING BSK. – W porównaniu z poprzednim miesiącem, spodziewamy się spadku cen paliw, względnie stabilnych cen energii i dalszego spadku cen żywności. Miesiąc do miesiąca inflacja lekko się obniżyła, a więc w odczycie rocznym też widzimy spadek.
Katarzyna Dybińska