„Odrzucenie sprawozdania będzie nielegalne”. PiS przedstawi dzisiaj PKW swoje argumenty – lista jest długa

niezależny dziennik polityczny

Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość przedstawi Państwowej Komisji Wyborczej stanowisko dotyczące sprawozdania wyborczego partii za wybory parlamentarne – dowiedział się portal Niezależna.pl. “Krok po kroku wykazujemy, że PKW nie ma podstaw, aby ukarać nas odebraniem subwencji. Taka decyzja byłaby złamaniem prawa, co wykazujemy w dokumencie” – mówi nam jeden z członków władz partii.

Stanowisko Pełnomocnika Finansowego i Pełnomocnika Wyborczego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość liczy kilkanaście stron i jest odpowiedzią na pisma PKW oraz wypowiedzi członków komisji. 29 sierpnia PKW ma zadecydować, czy zatwierdzi sprawozdanie finansowe partii z kampanii parlamentarnej.

Prowadziliśmy bez zarzutu rachunkowość i dokumentację finansową w związku z wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Komitet nie mógł mieć wpływu na ewentualne działania swoich kandydatów czy też osób trzecich, będących poza kontrolą organizacji kampanii wyborczej

– twierdzą rozmówcy portalu Niezalezna.pl.

PiS skierowało pismo do PKW

W piśmie do PKW, PiS zwraca uwagę PKW, że komitet wyborczy może być rozliczany tylko z tego, jak realizuje swoje kompetencje, a nie z tego, czy ktokolwiek z zewnątrz uzurpuje sobie prawo do udzielania korzyści na cele agitacyjne”. 

PiS mógłby być pokrzywdzonym w sprawach, w których osoby trzecie bez zgody i wiedzy, podjęłyby wątpliwe działania na własną rękę. Nie sposób przypisać któremukolwiek komitetowi odpowiedzialności za działania, na które nie miał żadnego wpływu

– podkreśla polityk z kierownictwa PiS.

A co z Campusem?

Partia wyraża także dezaprobatę wobec PKW za nierównomierną ocenę sprawozdań komitetów. Jako przykład podaje m.in. kontrowersje wokół Campusu Polska, w którym w czasie zaawansowanej kampanii wyborczej brali udział prominentni politycy Koalicji Obywatelskiej.

Partia powołuje się również na Kodeks wyborczy. Zgodnie z art. 84 § 1 ustawy Komitet wyborczy prowadzi kampanię wyborczą na zasadzie wyłączności. Nie prowadzą jej sami kandydaci ani wolontariusze, lub inne osoby, np. członkowie rodziny.

W stanowisku podkreślamy, że komitety wyborcze nie mają możliwości przeprowadzenia kontroli oddolnych, nieskonsultowanych działań, które w czasie trwania kampanii organizują sami wyborcy. Art. 106 Kodeksu wyborczego przesądza, iż właściwie żadne działanie w ramach kampanii wyborczej nie może być objęte domniemaniem, że jest dokonywane na zlecenie lub za zgodą Komitetu Wyborczego

– powiedział Niezależnej.pl informator z władz PiS. 

Szereg argumentów

Partia ma też zwrócić uwagę, że do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu i na rzecz Komitetu Wyborczego upoważniony jest jedynie jego pełnomocnik finansowy. Bez pisemnej zgody pełnomocnika finansowego nie można zaciągać żadnych zobowiązań finansowych w imieniu i na rzecz komitetu wyborczego (art. 130 § 2 Kodeksu wyborczego).

PiS powołuje się w stanowisku na orzecznictwo Sądu Najwyższego z 2012 r. „

Zgodnie z nim odrzucenie sprawozdania finansowego z powodu naruszenia przez komitet wyborczy partii politycznej zakazu przyjmowania wartości niepieniężnych nie może być oparte na domniemaniu ich prawdopodobnego pozyskania; Państwowa Komisja Wyborcza powinna wykazać przyjęcie realnych, majątkowych wartości niepieniężnych

– twierdzą rozmówcy portalu. 

Zespół Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Państwowej Komisji Wyborczej przygotował, na potrzeby badania sprawozdania KW PiS, analizę informacji o możliwych naruszeniach zasad finansowania kampanii w wyborach z jesieni 2023 roku. M.in. na niej swoją argumentację opiera Prawo i Sprawiedliwość.

Zespół PKW opisał zakres kontroli sprawowanej przez Komisję. Obejmuje działania komitetów wyborczych, co oznacza, że ograniczona jest do czasu ich aktywności wyborczej, mieszczącego się w okresie kampanii wyborczej.

Najważniejsze wnioski zawarte w analizie zespołu Państwowej Komisji Wyborczej:

  • „Działania podmiotów innych niż komitety wyborcze nie podlegają kontroli ani ocenie dokonywanej przez Państwową Komisję Wyborczą”
  • Nie może być podstawą odrzucenia sprawozdania ani wskazania uchybienia obiektywny wpływ działań innego podmiotu na polepszenie szans wyborczych komitetu wyborczego, o ile działania te dokonywane były bez porozumienia z komitetem”
  • „Państwowa Komisja Wyborcza nie jest wyposażona w środki właściwe dla organów nadzoru czy też organów ścigania, nie jest upoważniona do kontrolowania działań podmiotów innych niż komitety wyborcze (…) i nie jest powołana do dokonywania oceny takich działań. Wąski zakres środków, w które wyposażona została Państwowa Komisja Wyborcza przez ustawodawcę odpowiada wąskiemu zakresowi sprawowanej przez nią kontroli finansowania kampanii wyborczej”
  • „Odrzucenie sprawozdania następuje wtedy i tylko wtedy, gdy stwierdzony stan faktyczny odpowiada naruszeniu przez komitet wyborczy jednego z enumeratywnie wskazanych w art. 144 § 1 pkt 3 lub w art. 144 § 2 zakazów ustawowych. Zabezpiecza to komitety wyborcze przed arbitralnością decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, a Komisję przed zarzutami stronniczości. Wieloletnia praktyka potwierdza słuszność takiego rozwiązania”.
  • „Zakaz określony w art. 132 § 5 Kodeksu wyborczego został sformułowany jednoznacznie: „Komitetom wyborczym nie wolno przyjmować korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym, z wyjątkiem (…)”. Naruszenie tego zakazu może polegać wyłącznie na świadomym przyjęciu przez Komitet niedozwolonych korzyści majątkowych. Przez „przyjęcie” należy rozumieć złożenie stosownego oświadczenia woli przez pełnomocnika finansowego komitetu lub co najmniej przyjęcie przez niego do wiadomości przekazania komitetowi korzyści majątkowej i wykorzystanie jej.
  • Komitet (reprezentowany przez jego pełnomocnika finansowego) nie ma żadnych narzędzi, za pomocą których mógłby uniemożliwić lub choćby ograniczyć działania innych podmiotów obiektywnie służące interesom komitetu, lecz prowadzone bez jego zgody.

PiS podkreśla ponadto w swoim stanowisku, że “niezależny, biegły rewident, powołany przez PKW, badał sprawozdanie finansowe KW PiS i nie stwierdził naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego” – dowiedział się portal.

Źródło: niezalezna.pl

Więcej postów