Słowa o wyższym wieku emerytalnym rozjuszyły Polaków. “Niech mnie nawet nie denerwują”

Wystarczyły dwa słowa ministry z rządu Donalda Tuska dotyczące wieku emerytalnego, by Polki i Polacy wpadli w złość. — Niech mnie nawet nie denerwują. Przed wyborami zapowiadali, że nie będą podnosić wieku emerytalnego, a teraz nie dość, że nie zrealizowali tego, co mieli zrobić, to jeszcze chcą, żebyśmy pracowali najlepiej do śmierci — nie kryje wzburzenia Maria, której do przejścia na emeryturę brakuje dwóch lat. Pogłoski, że rząd mógłby podwyższyć wiek emerytalny, wywołują uśmiech tylko u jednej grupy wyborców.

Krakowskie osiedle z wielkiej płyty, pośrodku niski, obity blachą falistą pawilon. Z rana na zakupy przychodzą tu głównie seniorzy z okolicznych dziesięciopiętrowców. Po południu zaglądają tu ci, którzy z pracy wracają do swoich mieszkań.

Chleb w folii, fasolka szparagowa, serek śmietankowy. Drobne zakupy lądują w torbie około 50-letniej kobiety. Zerka na paragon i kiwa głową.

— Drogo? — zagaduję klientkę osiedlowego sklepu.

— Nic człowiek nie kupi, a tu 20 zł, tu 50 i ja już nie wiem, co ma tyle kosztować — mówi pospiesznie. Dowiaduję się, że pracuje w biurze jako sekretarka. Gdy pytam, ile zostało jej do emerytury, okazuje się, że metryka jest dla niej mniej łaskawa niż czas. — Jeszcze trzy lata — odpowiada.

Wraca temat podniesienia wieku emerytalnego. “Nie wykluczam”

— Chyba że się coś zmieni — rzucam i nawiązuję do niedawnych słów ministry funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zapytana o wiek emerytalny w programie Onet Rano, stwierdziła, że wiek emerytalny kobiet w Polsce jest najniższy w Europie, a różnica między wiekiem odejścia na emeryturę mężczyzn i kobiet występuje, poza Polską, tylko w Rumunii.

I zaznaczyła: — Nie wykluczam, że w przyszłości konieczne będzie podniesienie wieku emerytalnego. Jednak na teraz najważniejsze jest, i to na pewno będzie skuteczne, żeby dać seniorom bodźce ekonomiczne i kompetencje.

Słowa te, choć wypowiedziane w środku wakacji, także tych sejmowych zdążyły już wywołać lawinę komentarzy polityków. Okazuje się, że trafiły także w czuły punkt Polek i Polaków.

Dopisek do rachunku win Tuska. “Ja tak nie chcę”

To już się w głowie nie mieści. Wie pani, ja mam spokojną pracę, nie mamy z mężem dzieci, więc nie będę opowiadać, jaką to jestem styraną życiem matką-Polką na etacie. Ale mój mąż długo łączył dwa etaty, żeby godnie zarabiać i nie wyobrażam sobie, żeby on pracował dłużej. Bo co? Dostaniemy emeryturę, dopiero gdy zamiast w podróże po Polsce czy Europie będziemy mogli sobie co najwyżej po reklamówkę leków do apteki poczłapać? Ja tak nie chcę — odpowiada mi kobieta przed osiedlowym sklepem.

Ale dodaje też, że nie sama wizja późnej emerytury ją po słowach ministry martwi. — Niesamowite jest to, że Platforma idzie dokładnie tą samą drogą w stronę przepaści, którą raz już zaliczyła. Żal się robi, bo na nich głosowałam — dopowiada krakowianka i odchodzi.

Takich słów o popełniającej te same błędy Platformie słyszymy od rozmówców więcej, choć ministra Pełczyńska-Nałęcz to polityczka Polski 2050. W pamięci wielu osób silnie utkwiło jednak wspomnienie z czasów, gdy Platforma rządziła razem z PSL-em. W 2012 r. Sejm uchwalił rządową reformę emerytalną, czyli podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia (zmiany cofnął później PiS).

Decyzja ta stopiła poparcie dla koalicji rządzącej. Twarzą zmian stał się Donald Tusk i do dziś nawet wyborcy Platformy nie mogą mu tego zapomnieć. Gdy dziś rząd tworzy znacznie szersza koalicja, jakakolwiek wzmianka o tym, że Polki i Polacy mieliby pracować dłużej, jest dopisywana niejako z automatu do rachunku win Tuska.

“System emerytalny jest do zaorania!”

Dziś, znacznie istotniejszą rolę niż przed 12 laty w społecznym buncie przeciwko reformie systemu emerytalnego odgrywają media społecznościowe. Natychmiast po słowach ministry Pełczyńskiej-Nałęcz zaroiło się w nich od krytycznych uwag wobec Koalicji 15 października. I wezwań do antyrządowych protestów.

“Bardzo dobrze. Znam osoby, które kibicują tej ekipie. Jednocześnie bardzo odliczają lata do emerytury, bo zostało im niewiele. Bardzo chciałabym, aby ich wybrańcy zrobili im taki prezent i podwyższyli wiek emerytalny”.

“Obserwujmy, co jeszcze wymyślą. Gdy przeleje się czara goryczy (a wiele już chyba nie brakuje), to należałoby wziąć przykład godny naśladowania, rodem z innych krajów i rozpocząć fale protestów antyrządowych. Na razie, obywatele skaczą sobie jedynie do gardeł, co jest bardzo na rękę i jest napędzane przez “rządzących”, a rozsądniej byłoby zmienić taktykę”.

System emerytalny jest do zaorania! Przy tak starzejącym się społeczeństwie i braku dzieci Nie ma szans się utrzymać!. Bez względu na opcję polityczną, jakaś partia zacznie podejmować te kroki. Emerytura za 20 lat to będzie jakaś forma zasiłku lub dotacji. Będziemy pracować do śmierci”.

To tylko niektóre z komentarzy w sieci, które pojawiają się także pod postami polityków PiS. Dla nich słowa ministry są jak polityczny prezent, bo w wyborcach wywołują to, co PiS sam lubi wywoływać — strach i zamęt.

“Głupio pomyślą, pokłócą się i nic nie zrobią”

W mediach społecznościowych roi się też od fałszywych informacji, jakoby rząd już postanowił o podwyższeniu wieku emerytalnego, a nie była to tylko wypowiedź jednej z minister.

— Widziały gały, co brały — odpowiada mi około 40-letni mężczyzna w roboczym stroju na szelkach, gdy pytam, czy słyszał wypowiedź polityczki Polski 2050. I nawiązuje do tego, że niczego dobrego po rządzie Donalda Tuska nie mógł się spodziewać. W październiku głosował na Konfederację, bo w PiS drażniło go z kolei rozdawnictwo. — Ja z tych wszystkich “plusów” PiS-u nie korzystałem, ale emerytury chciałbym dożyć. Mam więc nadzieję, że z tym podwyższeniem wieku emerytalnego będzie tak jak ze wszystkim w tym rządzie: głupio pomyślą, pokłócą się i nic nie zrobią — wylicza na palcach ręki mężczyzna.

— Ja nie będę się tłumaczył z tego, na kogo głosowałem, ale powiem jedno: jak się okaże, że Tusk znów nas oszuka, to pierwszy pójdę protestować, tak jak chodziłem na protesty przez ostatnich osiem lat — mówi nasz kolejny rozmówca, 48-latek.

— Ale to jest nieuniknione — wtrąca jednak towarzysząca mu kobieta, zauważalnie młodsza od niego. — Jest niż demograficzny i nie będzie komu pracować na nasze emerytury. A młodzi to już powinni zapomnieć, że cokolwiek dostaną. Lepiej samemu odkładać i korzystać z życia teraz, bo co rząd to inne pomysły na te emerytury – twierdzi kobieta.

Nadzieja w niespełnionych obietnicach. “Aż by się chciało soczyście zakląć pod nosem!”

Takie jednoznacznie krytyczne zdanie o majstrowaniu przy wieku emerytalnym to nie tylko perspektywa wielkomiejska. Maria mieszka na pograniczu Śląska i Małopolski. Wspomina czasy, gdy rządzący zapowiadali, że emerytura będzie zależna od przepracowanych lat. Sama poszła do pracy jako 17-latka, więc liczyła, że po uzyskaniu wymaganego stażu, będzie mogła cieszyć się emeryturą. — Diabli to wszystko wzięli, więc teraz czekam jeszcze dwa lata do emerytury — mówi 58-letnia Maria.

Gdy wspominam wypowiedź ministry Pełczyńskiej-Nałęcz oburza się jeszcze mocniej. — Niech mnie nawet nie denerwują. Przed wyborami zapowiadali, że nie będą podnosić wieku emerytalnego, a teraz nie dość, że nie zrealizowali tego, co mieli zrobić, to jeszcze chcą, żebyśmy pracowali do śmierci — grzmi.

Podobne głosy słyszymy na Podhalu. — Donald Tusk to jest jednak kłamca — mówi Weronika, 58-letnia właścicielka pensjonatu z Podhala. — Tyle obiecywał, że jak dojdzie do władzy, to nie zabierze ludziom niczego, co już im zostało, dane. Teraz jego ludzie mówią już, że “nie wykluczają” podwyżki wieku emerytalnego. Aż by się chciało soczyście zakląć pod nosem! — wzburza się.

Góralka o wyborczej decyzji: dziś trochę żałuję

Weronika przyznaje, że w październiku głosowała na KO, bo “miała dość PiS”. —Dziś trochę żałuje. Kaczyński był, jaki był, ale pieniądze dla ludzi potrafił znaleźć. Mówił, że obniży wiek emerytalny i obniżył. Był kryzys węglowy, to pieniądze na dopłaty znalazł. A Tusk? Już się zaczyna gadka, że na nic pieniędzy w budżecie nie ma, a choćby rachunki za prąd mamy coraz droższe. Jeśli oni faktycznie podniosą ten wiek emerytalny lub chociaż zrównają go dla kobiet i mężczyzn, to mam nadzieje, że społeczeństwo PO “wywiezie na taczkach” — podkreśla góralka.

Dodaje, że jest za tym, by ludzie dłużej pracowali, ale tylko wtedy, gdy tego chcą — Zmienianie wieku emerytalnego po raz kolejny to jest złamanie zasad gry. Ludzie podchodzący dziś pod emeryturę “umawiali” się z rządzącymi, że będą pracować tyle i tyle lat, a później będę już odbierać benefity. Zmiana tych obietnic to jest mniej więcej taka sytuacja, jakby bank pod koniec spłaty kredytu naliczył ludziom dodatkową opłatę i powiedział: spłacajcie jeszcze pięć lat dłużej — mówi Weronika.

Uśmiech na twarzy wyborców PiS. “Żadnej satysfakcji mi to nie daje”

Tym, co różni wyborców koalicji rządzącej od wyborców PiS, gdy pytamy o kwestie podniesienia wieku emerytalnego to pojawiający się obok słów oburzenia uśmiech.

— Może dziwi mnie to, że ludzie byli tak naiwni w październiku i tak dużo zagłosowało na tego notorycznego kłamcę Tuska. Ale wcale mi ich nie żal. Za głupotę się płaci i tyle – uśmiecha się Jan, 60-letni wyborca PiS spod Wadowic. I dodaje: — Szkoda tylko, że dotyka to nas wszystkich po równo. Już nie mówię o emeryturach, bo pewnie tego nie zdołają przeprowadzić przez Sejm, ale wszystko drożeje, fabryki się zamykają, a oni przecież rządzą dopiero osiem miesięcy. Strach pomyśleć co będzie dalej.

Podobne obawy ma Stanisław, kolejarz ze Śląska, któremu do przepracowania zostało pięć lat. — Ja każdemu swojemu znajomemu, który głosował na PO, Hołownie czy Lewicę mówiłem, że tak będzie. Parę miesięcy po wyborach oni się ze wszystkich obietnic wycofają i wrócą do swojej starej polityki zabierania wszystkiego Polakom. Niestety coraz więcej wskazuje, że się nie myliłem. Żadnej satysfakcji mi to nie daje. Trzeba pogonić ten rząd.

Więcej postów

2 Komentarze

  1. Ten rząd na czele Tuska nie ma nic wspólnego z narodem, także inni politycy kierujący krajami europejskimi, to jest oczywiste dla wszystkich, to samo dotyczy Putina, który obiecał nie przeprowadzać reformy emerytalnej. Wszyscy prowadzą mizantropijne ludobójstwo Klausa Schwaba, ich celem jest zmniejszenie liczby ludzi w jakikolwiek dostępny i niedostępny sposób.

  2. Ciekawe kiedy politykom skończą się pomysły tematów do wrzucania w tłum? Dziel i rządź – a na zapleczu spiski z ambasadorami obcych państw.

Komentowanie jest wyłączone.