Piętrzą się problemy czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jak wynika ze słów Dariusza Jońskiego, byłego szefa sejmowej komisji śledczej ds. wyborów kopertowych, dotyczą one między innymi Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Co wiemy o szczegółach?
Joński poinformował, że komisja śledcza przedstawi w czwartek raport ze swojej działalności. — To owoc naszej półrocznej pracy i akt oskarżenia wobec polityków PiS i tych, których pełnili funkcje premiera, marszałek Sejmu, ministrów, wiceministrów, jak i prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego — powiedział Polskiej Agencji Prasowej.
Poinformował, że „raport zakończy się również wnioskami do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa” przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu IX kadencji Elżbietę Witek, byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, a także byłe kierownictwo Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za „sprawczość kierowniczą”.
— Chodzi o przestępstwa z artykułów 165 i 231 Kodeksu karnego. Za to grozi 10 lat więzienia — wyjaśnił europoseł KO na antenie TVP. Pierwszy z podanych artykułów mówi o spowodowaniu zagrożenia epidemiologicznego, a drugi przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
Komisja ds. wyborów kopertowych zagłosuje ws. złożenia zawiadomień do prokuratury
O złożeniu zawiadomień do prokuratury komisja zadecyduje w drodze głosowania na czwartkowym posiedzeniu. — Komisja będzie głosowała nad tymi uchwałami, jeśli przegłosuje te uchwały, zostaną sporządzone, a następnie wysłane wnioski do prokuratury — wyjaśnił Joński.
Przypomnijmy. Od 19 grudnia 2023 r. do 24 maja komisja odbyła 25 posiedzeń, na których przesłuchała 28 świadków. Poza Sasinem, Kamińskim, Morawieckim, Kaczyńskim i Witek przed komisją zeznawali też między innymi były wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, były minister edukacji i nauki Jarosław Gowin, były szef KPRM Michał Dworczyk, poseł Paweł Kukiz, europoseł Adam Bielan, były minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych badała legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.
Wybory kopertowe. Co o nich wiemy?
Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Straty Skarbu Państwa szacuje się na ok. 70 mln zł.
Źródło: fakt.pl