— Wchodząca w skład natowskiej tarczy antyrakietowej baza w Redzikowie na północy Polski jest gotowa do rozpoczęcia misji — ogłosił na szczycie Sojuszu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Baza w Polsce została wymieniona w pisemnej, końcowej deklaracji szczytu.
Konkluzje szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, zostały opublikowane po zakończeniu głównego spotkaniu liderów 32 państw członkowskich.
Szczyt NATO. Stoltenberg o bazie w Redzikowie: to ważny krok dla bezpieczeństwa
„Z przyjemnością ogłaszamy zwiększenie zdolności operacyjnych obrony NATO przed rakietami balistycznymi (BMD). Dostarczenie Aegis Ashore do Redzikowa w Polsce uzupełnia istniejące zasoby w Rumunii, Hiszpanii i Turcji. Sojusznicy pozostają zaangażowani w pełny rozwój NATO BMD, aby realizować kolektywną obronę Sojuszu i zapewnić pełne pokrycie i ochronę wszystkim europejskim populacjom, terytorium i siłom NATO przed rosnącym zagrożeniem stwarzanym przez rozprzestrzenianie się pocisków balistycznych” – zapisano w komunikacie NATO.
Wchodząca w skład NATO-wskiej tarczy antyrakietowej baza w Redzikowie na północy Polski jest gotowa do rozpoczęcia misji
— przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że jest „to ważny krok dla bezpieczeństwa transatlantyckiego i zdolności NATO do obrony przed rosnącym zagrożeniem ze strony rakiet balistycznych”.
Szef NATO zaznaczył również, że przywódcy krajów członkowskich, zgodzili się co do tego, aby dostosować strukturę dowódczą NATO i poszerzyć zdolności zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
Deklaracja końcowa szczytu NATO
W konkluzjach szczytu NATO można przeczytać, że sojusznicy zwiększają wydatki na obronność. „Wydatki na obronę europejskich członków Sojuszu i Kanady wzrosły o 18 proc. w 2024 r., co stanowi największy wzrost od dziesięcioleci. Państwa te inwestują także więcej w nowoczesne zdolności i zwiększają swój wkład w operacje, misje i działania NATO” — napisano.
Zobowiązanie do długoterminowego wsparcia Ukrainy i deklaracja o jej „nieodwracalnej drodze do członkostwa”, nacisk za Chiny w kontekście wspierania przez nie Rosji i deklaracje o wzmocnieniu sojuszniczej obrony rakietowej – to następne elementy konkluzji ze szczytu NATO w Waszyngtonie.
Wśród najważniejszych zdolności, które muszą rozwijać kraje natowskie, wymienono przede wszystkim obronę powietrzną i przeciwrakietową NATO.
Jesteśmy zdecydowani odstraszać i bronić się przed wszelkimi zagrożeniami powietrznymi i rakietowymi poprzez wzmacnianie naszej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD), opartej na podejściu 360 stopni
– napisano w konkluzjach.
„Rozmieściliśmy gotowe do walki siły na wschodniej flance NATO, wzmocniliśmy wysuniętą obronę i zwiększyliśmy zdolność Sojuszu do szybkiego wzmacniania każdego sojusznika, który znajdzie się w obliczu zagrożenia. Wdrożyliśmy nową generację planów obronnych NATO, które czynią Sojusz silniejszym i bardziej zdolnym do odstraszania, a w razie konieczności do obrony przed każdym potencjalnym przeciwnikiem, także w krótkim czasie lub bez uprzedzenia. Jesteśmy zaangażowani w zapewnienie wymaganych sił wysokiej gotowości we wszystkich domenach, w tym solidnych i sprawnych Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania. Jeszcze bardziej przyspieszamy modernizację naszej kolektywnej obrony” – zadeklarowali sojusznicy.
Żródło: fakt.pl