Jak wynika z dokumentu, do którego dotarł money.pl, pracę w państwowym PKO BP i spółkach powiązanych straciło 181 osób. Zwolnienia to skutek zmiany władzy. Na liście są osoby powiązane z Jackiem Sasinem, Mateuszem Morawieckim i Mariuszem Błaszczakiem, ale nie tylko.
Money.pl dotarł do dokumentu podsumowującego porządki kadrowe w największym banku w Polsce, w którym udziały ma Skarb Państwa. Wynika z niego, że od lutego do maja, a więc w ciągu czterech miesięcy, grupa PKO BP rozwiązała stosunek pracy lub współpracę prowadzoną w innej formie ze 181 osobami.
W tym gronie nie ma osób z sieci sprzedaży banku ani pracowników odchodzących na emeryturę czy rentę. Porządki są pokłosiem zmiany władzy w rządzie.
Money.pl dotarł do dokumentu podsumowującego porządki kadrowe w największym banku w Polsce, w którym udziały ma Skarb Państwa. Wynika z niego, że od lutego do maja, a więc w ciągu czterech miesięcy, grupa PKO BP rozwiązała stosunek pracy lub współpracę prowadzoną w innej formie ze 181 osobami.
W tym gronie nie ma osób z sieci sprzedaży banku ani pracowników odchodzących na emeryturę czy rentę. Porządki są pokłosiem zmiany władzy w rządzie.
Koniec z siecią powiązań z PiS w banku PKO BP
Wewnętrzny dokument banku zawiera nazwiska zwolnionych pracowników, w tym m.in. ludzi związanych z obozem Zjednoczonej Prawicy. Na liście znajduje się także była prezeska Fundacji PKO Banku Polskiego – Aleksandra Mazur. W 2018 r. startowała w wyborach samorządowych z listy Prawa i Sprawiedliwości. 27-latka należy do młodzieżówki partej – Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość.
Z banku, według dokumentu, zwolnione zostały także następujące osoby powiązane z Prawem i Sprawiedliwością:
- Grzegorz Tchórzewski, były szef gabinetu Jacka Sasina i sekretarz PiS w woj. Lubelskim;
- Małgorzata Grabska, żona Bartłomieja Grabskiego, wiceszefa MON w latach 2015-2018;
- Jolanta Madziar, żona Ryszarda Madziara, kandydowała do Sejmu z list PiS;
- Mateusz Rojek, przewodniczący komitetu terenowego PiS w okręgu warszawskim. W banku był zatrudniony na umowę zlecenie, gdzie miał zajmować się „poszukiwaniem szans sprzedażowych w instytucjach samorządowych”. Jak czytamy w dokumencie podsumowującym porządki kadrowe w PKO BP, brak jest dokumentów potwierdzających wykonanie zlecenia i efekty pracy;
- Marcin Mąkosa, kandydat do Rady Powiatu Radomskiego w wyborach samorządowych 2024, startował z list PiS-u;
- Paulina Margielska, szwagierka Jarosława Margielskiego, byłego prezydenta Otwocka, który był członkiem PiS i kandydatem tej partii w wyborach samorządowych w 2018 r. Opuścił partię i odciął się od niej w styczniu 2024 r.;
- Jadwiga Lesisz, żona Cezariusza Lesisza, jednego z najbliższych współpracowników Mateusza Morawieckiego (był m.in. doradcą premiera ds. inwestycji i kierunków rozwoju gospodarki). Na fundusz wyborczy PiS była pracownica banku wpłaciła 30 tys. zł w 2019 r.;
- Paweł Ferlik, 28-latek, który w 2018 r. kandydował na radnego Kobyłki z listy PiS;
- Robert Lubański, były rzecznik Trybunału Julii Przyłubskiej oraz były członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej (PFN).
Pracę w banku straciła ponadto Aleksandra Dołhan, żona Piotra Nisztora, dziennikarza prowadzącego program w TV Republika. Zwolnieni zostali również byli komendanci wojewódzcy policji: Jacek Cegieła i Krzysztof Justyński, mianowani na te stanowiska przez Mariusza Błaszczaka.
Bank rozstał się także z Michałem Mistrzakiem, byłym szefem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOS), i Oskarem Szafarowiczem, działaczem młodzieżówki PiS. Informacje o zwolnieniu tego drugiego pojawiły się pod koniec stycznia 2024 r.
Kolejna osoba, która straciła pracę, to Anna Plakwicz, która z PiS-em związana jest od lat. Jak pisał na początku roku tvn24.pl, towarzyszyła Beacie Szydło i Jarosławowi Kaczyńskiemu w czasie kampanii parlamentarnej w 2011 roku, a potem Andrzejowi Dudzie w 2015 roku. Po wygranych przez PiS w 2015 roku wyborach parlamentarnych dostała pracę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM).
Wspólnie z Piotrem Matczukiem założyła spółkę Solvere, która realizowała na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej zawierającą nieprawdziwe informacje kampanię „Sprawiedliwe sądy”. Jak ujawnił Onet, spółka za swoje działania otrzymała co najmniej 1,2 mln zł. Od stycznia 2024 r. zatrudniona jest w Narodowym Banku Polskim.
Poprosiliśmy PKO BP o komentarz, ale bank oświadczył, że nie komentuje spraw kadrowych.
Zmiany w PKO BP pod nowym zarządem
Przypomnijmy, że od końca marca na czele nowego zarządu PKO stoi pełniący obowiązki prezesa Szymon Midera, który jeszcze czeka na zielone światło Komisji Nadzoru Finansowego, aby móc zostać pełnoprawnym szefem banku. Jego dotychczasowe doświadczenie to kierowanie przez osiem lat, do czerwca 2016 roku, Bankiem Pocztowym. Wcześniej przez siedem lat związany był z mBankiem.
Ponadto za obszar finansów i rachunkowości oraz obszar administracji PKO BP odpowiada Krzysztof Dresler, a za bankowości korporacyjnej i przedsiębiorstw – Ludmiła Falak-Cyniak. Bankowość międzynarodowa, detaliczna i firm przypadła Markowi Radzikowskiemu, obszar technologii zaś Mariuszowi Zarzyckiemu. Szefem ryzyka od stycznia 2013 r. pozostaje Piotr Mazur.
Wymiana kadr w spółkach kontrolowanych przez państwo to jeden ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej na pierwszych 100 dni rządu. „W spółkach z udziałem Skarbu Państwa zwolnimy wszystkich członków rad nadzorczych i zarządów. Przeprowadzimy nowy nabór w transparentnych konkursach, w których decydować będą kompetencje a nie znajomości rodzinne i partyjne” – zapowiadała KO. W sto dni nie udało się tego zrobić, obietnica wciąż jest realizowana.