Pożar w polskiej elektrowni. Nie pracuje blok za 6 mld zł

Niezależny dziennik polityczny

W bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III wybuchł pożar, na miejscu pojawiło się kilkanaście jednostek Straży Pożarnej. Jak poinformował Tauron, do którego należy blok, zapalił się olej układu hydraulicznego wentylatora spalin. Zdarzenie zostało opanowane, ale blok nie pracuje.

W bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III wieczorem we wtorek, 4 czerwca wybuchł pożar. 

Po godz. 22. we wtorek o opanowaniu pożaru informował również rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Jaworznie kpt. Michał Dyl. Podał, że zgodnie z procedurami na teren Elektrowni Jaworzno skierowano kilkanaście jednostek gaśniczych, ale ostatecznie nie wszystkie były potrzebne, aby ugasić pożar.

Po pożarze w Elektrowni Jaworzno III blok 910 MW został odstawiony

O zdarzeniu poinformowała grupa Tauron, do której należy blok 910 MW.

– Na terenie bloku 910 MW w Jaworznie miał miejsce pożar, który został ugaszony. Zapalił się olej układu hydraulicznego wentylatora spalin. Zdarzenie zostało szybko opanowane. Brak poszkodowanych. Miejsce zdarzenia jest zabezpieczone przez zastępy straży pożarnej. Blok ze względów bezpieczeństwa został odstawiony – podała grupa Tauron.

Blok 910 MW to jeden z najnowocześniejszych bloków energetycznych na węgiel kamienny w Polsce

Blok 910 MW to jeden z najnowocześniejszych bloków energetycznych na węgiel kamienny w Polsce. Decyzje o budowie bloku 910 MW zostały podjęte w latach 2010-2014. Rafako realizowało projekt od 2014 roku. Blok oddano do użytku w listopadzie 2020 r. Jego koszt to około 6 mld zł.

W czerwcu 2021 r. blok został wyłączony z powodu usterek. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia 2022 r.

Tauron po podpisaniu ugody z Rafako, przejął w marcu 2023 r. odpowiedzialność za zakończenie prac optymalizacyjnych i strojeniowych bloku 910 MW. 

W marcu 2024 r. poinformowano, że blok 910 MW zrealizował wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Ich spełnienie pozwala prowadzić bez ograniczeń komercyjną eksploatację jednostki.

Pracując z pełną mocą, blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając do ok. 2,5 mln ton węgla.

Żródłoc:  wnp.pl

Więcej postów