Jens Stoltenberg o wojnie na Ukrainie: “Kończy im się amunicja”

Niezależny dziennik polityczny

Szef NATO powiedział, że członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego “nie dostarczają Ukrainie wystarczającej ilości amunicji”. Według Jensa Stoltenberga niedobór amunicji po stronie Kijowa pozwala Rosji na przejmowanie inicjatywy na froncie.

Ukraińcom nie brakuje odwagi. Kończy im się amunicja – powiedział w czwartek Jens Stoltenberg. – Razem jesteśmy w stanie zapewnić Ukrainie to, czego potrzebuje. Teraz musimy wykazać wolę polityczną, aby to zrobić – dodał szef NATO tłumacząc, że kraje członkowskie nie dostarczają wystarczającej ilości amunicji do Kijowa.

Stoltenberg apeluje do członków NATO ws. Ukrainy

Stoltenberg zaapelował do państw członkowskich w momencie, gdy wsparcie wojskowe ze strony kluczowego sojusznika Kijowa – Stanów Zjednoczonych – zostało zablokowane w Kongresie przez republikanów.

– Wszyscy sojusznicy muszą szybko działać. Każdy dzień zwłoki ma realne konsekwencje na polu bitwy na Ukrainie – powiedział sekretarz generalny NATO.

– Jest to więc krytyczny moment i będzie to poważny historyczny błąd, aby pozwolić Putinowi zwyciężyć – stwierdził. Zdaniem szefa NATO i innych urzędników na froncie to Rosja zaczyna zdobywać przewagę, a dzieje się tak, ponieważ wsparcie dla Ukrainy ze strony kluczowych sojuszników zmalało.

Przypomnijmy, że niedawno ukraińscy żołnierze zostali zmuszeni do opuszczenia strategicznej Awdijiwki, gdzie od początku wybuchu wojny w lutym 2022 roku trwały jedne z najbardziej zaciętych walk. 

Członkowie NATO muszą zwiększyć inwestowanie w obronność

Stoltenberg przyznał także, że państwa członkowskie powinny bardziej inwestować w przemysł obronny. – Musimy upewnić się, że nasze rządy uzgadniają kontrakty z przemysłem obronnym, aby mógł on podejmować decyzje handlowe w celu zwiększenia produkcji – mówił. 

O zwiększeniu finansowania obronności wspominał również prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w USA. – Mówiłem prezydentowi Joe Bidenowi o inicjatywie, aby zaproponować sojusznikom w NATO podniesienie wydatków na obronność do 3 procent PKB – mówił Duda podczas briefingu prasowego po spotkaniu w Białym Domu. – Nie chodzi o to, ile wydamy, chodzi o odbudowanie przemysłu zbrojeniowego – dodał. 

 

Źródło: polsatnews.pl

Więcej postów