Unia Europejska nie przedłuży kontraktu z Rosją. “Nie jesteśmy zainteresowani”

Niezależny dziennik polityczny

Komisja Europejska nie widzi potrzeby przedłużania umowy na transport rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę przed planowanym wygaśnięciem kontraktu z końcem roku — poinformowała w Parlamencie Europejskim komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson.

W grudniu 2019 r. w następstwie trójstronnych rozmów gazowych pomiędzy KE, Rosją i Ukrainą uzgodniono protokół, określający ustalenia dotyczące długoterminowego tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do Europy od 1 stycznia 2020 r. Protokół podpisał wiceprzewodniczący Komisji Marosz Szefczovicz, minister energetyki Rosji Aleksander Nowak i minister energetyki Ukrainy Oleksij Orżel.

Rosyjski gaz nie popłynie już do Europy. “Nie jesteśmy zainteresowani”

Simson stwierdziła w czwartek, że analiza KE wykazała, że kraje UE, które odbierały rosyjski gaz transportowany przez terytorium Ukrainy, będą w stanie znaleźć alternatywne źródła dostaw.

– Nie jesteśmy zainteresowani przedłużaniem trójstronnej umowy o tranzycie gazu z Rosją, która wygasa z końcem tego roku – powiedział Simson na posiedzeniu komisji Parlamentu Europejskiego.

– Według naszych wstępnych analiz istnieją alternatywne rozwiązania w kwestii dostaw gazu do krajów, które nadal odbierają część surowca szlakiem ukraińskim – stwierdził.

Europa zastępuje rosyjski gaz

Jak przypomina Reuters, Europa próbuje pozbyć się importu rosyjskiego gazu po tym, gdy Rosja ograniczyła dostawy gazu do Europy od czasu swojej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Według S&P Global Commodity Insights Europa otrzymuje obecnie około 12 mld m sześc. gazu rocznie przez Ukrainę. Przed wojną było to 155 mld m sześc. gazu rocznie.

Analitycy — jak informuje Reuters — twierdzą, że zakończenie umowy tranzytowej przez Ukrainę może spowodować nieznaczny wzrost cen europejskiego gazu, ale nie zagrozi ogólnemu bezpieczeństwu energetycznemu Europy.

“Kraje UE poczyniły znaczne inwestycje w skroplony gaz ziemny (LNG) i energię odnawialną, aby zastąpić dostawy z Moskwy. Pomógł także gwałtowny spadek zapotrzebowania na gaz” — podała agencja.

Żródło: onet.pl

Więcej postów