Delegacja MON w DKWOC. Rozmowy o przyszłości dowództwa

Niezależny dziennik polityczny

Delegacja MON, na czele z Cezarym Tomczykiem, odbyła wizytę w dowództwie polskich cyberwojsk. Z generałami rozmawiano m.in. o przyszłości cybersił RP.

W minioną środę (tj. 10 stycznia br.) w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) odbyło się spotkanie na krajowym wysokim szczeblu. Do Legionowa udali się przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej: Cezary Tomczyk (Sekretarz Stanu MON) oraz Stanisław Wziątek (Podsekretarz Stanu MON). ,

Wojsko pokazało, co posiada

Dowódca polskich cyberwojsk gen. dyw. Karol Molenda ugościł rządowych delegatów, a w trakcie wizyty pokazano im infrastrukturę DKWOC. Zaprezentowano m.in. systemy informatyczne oraz Security Operations Center i Network Operations Center

„Naszą siłą są doświadczeni specjaliści oraz nowoczesne i unikalne technologie, które dziś miałem okazje zaprezentować” – przekazał generał, odnosząc się do wizyty Cezarego Tomczyka i Stanisława Wziątka w Legionowie.

O przyszłości dowództwa

Podczas spotkania omówiono m.in. zadania realizowane przez cyberżołnierzy oraz – jak podaje DKWOC – kolejne etapy rozwoju dowództwa. Na czym miałyby polegać? Nie ujawniono szczegółów w tej sprawie. 

Generał: mamy motywację do wytężonej pracy

Sam fakt odbycia delegacji i rozmów na temat przyszłości polskich cybersił pokazuje, że ich służba jest dostrzegana na najwyższym politycznym szczeblu

„Cieszę się, że działania DKWOC zostają dostrzeżone. To oznacza, że nasze dotychczasowe wysiłki i zaangażowanie w budowaniu bezpiecznej cyberprzestrzeni Polski dają odpowiednie efekty, a to motywuje do dalszej wytężonej pracy” – skomentował sprawę gen. dyw. Karol Molenda. 

dkwoc mon wojsko polskie

Wspólne zdjęcie przedstawicieli MON z reprezentantami DKWOC.

 

Wicepremier odwiedził cyberwojska

Z kolei w czwartek 11 stycznia br. w Legionowie zjawił się wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Przedstawiciel Rady Ministrów zapoznał się ze specyfiką służby polskich cyberwojsk. W trakcie rozmów z Dowódcą omówił m.in. kwestię wspólnych inicjatywy na rzecz wzmacniania cyberbezpieczeństwa naszego kraju.

Czym jest DKWOC?

Przypomnijmy, że DKWOC to specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych RP, który jest odpowiedzialny za zagwarantowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, uznanej oficjalnie przez NATO za piątą domenę operacyjną (obok lądu, powietrza, wody i kosmosu). Dowództwo posiada zdolności do realizowania działań w pełnym spektrum: defensywne, ofensywne, rozpoznawcze.

Polska jest celem. Wojsko czuwa

O ich skuteczności niech świadczy fakt, że do tej pory w Polsce nie odnotowano żadnego poważnego cyberataku, który miałby wpływ na np. funkcjonowanie państwa czy obiektu strategicznego, przeprowadzonego przez grupy powiązane z państwem. A skala wrogiej aktywności znacząco wzrosła od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Rosyjski wywiad zdemaskowany

Polskie cyberwojska mają swoje zasługi również, jeśli chodzi o neutralizowanie operacji prowadzonych przez prorosyjskie grupy. Wystarczy wspomnieć o ujawnieniu kampanii wywiadu wojskowego GRU, której celem były m.in. podmioty publiczne i prywatne w naszym kraju. 

Żródło: cyberdefence24.pl

Więcej postów