Policja “walczy” z wakatami. Chce przyjąć ponad dwa razy więcej funkcjonariuszy

Niezależny dziennik polityczny

Komendant główny Policji określił limit przyjęć na 2024 rok. Co ciekawe jest on ponad dwa razy większy, niż w 2023 roku. Taka decyzja związana jest m.in. – jak przyznaje formacja – z wakatami, które trzeba jak najszybciej obsadzić. Czy Policji uda się zrealizować założony plan? 

Sytuacja kadrowa w Policji to jedna z poważnych bolączek, z jakimi formacja zmaga się od lat. Zgodnie z danymi na 1 grudnia, w całej Polsce brakowało ponad 11,2 tys. mundurowych, co stanowiło ponad 10 proc. wszystkich policyjnych etatów. Jak podaje KGP, do 1 grudnia ze służby odeszło 9 324 mundurowych, a przyjęto jedynie 4 219 funkcjonariuszy. Ujemny bilans widać więc gołym okiem i nie napawa on optymizmem nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę, że pod koniec roku – jak bywało to w latach poprzednich – formacja przyjęła do służby zapewne kolejną „partię” kandydatów.

Dziś nie do końca wiadomo ilu mundurowych ostatecznie zdecyduje się na odejście ze służby w pierwszych miesiącach 2024 roku. Szacunki, z samej Komendy Stołecznej Policji, gdzie sytuacja kadrowa jest jedną z najtrudniejszych w kraju, mówiły o niemal 350 wnioskach, a i tak poziom wakatów pod koniec listopada sięgał niemal 2 tysięcy. O tym, że tegoroczna fala odejść może sprawić formacji spore kłopoty, od miesięcy alarmują m.in. policyjni związkowcy, a z wypowiedzi nowego kierownictwa MSWiA można wywnioskować, że ma ono świadomość istniejącego, poważnego problemu.

Warto też pamiętać, że w tym roku – a przynajmniej tak wynika z zapowiedzi płynących z resortu spraw wewnętrznych i administracji – podwyżki obowiązywać mają od stycznia, a nie jak było to rok temu, od marca. I o ile dla mundurowych jest to raczej powód do zadowolenia, o tyle część z nich taka decyzja – jeśli przepisy nie zostaną rzecz jasna zmienione na etapie prac w Sejmie lub Senacie – może skłonić to do odejścia z formacji np. lutym. Wtedy będą oni mieli szansę na podwójną „waloryzację”. Jedną, dotyczącą uposażenia w styczniu oraz drugą, emerytalną w marcu. 

O tym, ilu mundurowych ostatecznie odejdzie ze służby przekonamy się za nieco ponad 2 miesiące, ale już określony przez komendanta głównego Policji limit przyjęć wiele mówi o sytuacji kadrowej. W tym roku do służby trafić ma nie mniej niż 10 557 funkcjonariuszy. To znaczący wzrost, bowiem w roku poprzednim limit ten określono na poziomie 4 668 (do 1 grudnia przyjęto nieco ponad 4,2 tys. mundurowych). To, ilu mundurowych chciałaby przyjąć Policja nie powinno jednak dziwić, biorąc pod uwagę liczbę wakatów. KGP chce je jak najszybciej zapełnić, jednak sukces uzależniony jest również od tego ilu mundurowych uda się przekonać do pozostania w służbie. W ubiegłym roku z mundurem zdecydowało się pożegnać ponad dwa razy więcej funkcjonariuszy niż postanowiło go założyć, i zarówno MSWiA jak i KGP liczy zapewne na to, że w tym roku nie dojdzie do powtórki tego scenariusza.

Osobną kwestią jest też to, że stan etatowy w Policji wzrośnie w tym roku o 1 800. Nawet biorąc pod uwagę, że uda się przyjąć zakładane ponad 10,5 tys. policjantów, a ze służby odejdzie nie więcej niż w tym roku (ponad 9 tys.) bilans kadrowy i tak okazać może się daleki od oczekiwań

Pewną trudnością może być też „przepustowość” policyjnych szkół. Pytanie, czy będą one w stanie wykształcić ponad 10 tys. nowych funkcjonariuszy? Z wypowiedzi kierownictwa MSWiA wynika, że o skracaniu policyjnych kursów nie ma raczej mowy, więc – jeśli pojawi się problem z brakującymi miejscami w szkołach – resort spraw wewnętrznych i kierownictwo Policji będzie musiało znaleźć inne wyjście z kłopotu.

To, że wakaty w Policji będą stanowiły jedno z najpoważniejszych wyzwań, zarówno dla nowego kierownictwa samej formacji jak i MSWiA, wiadomo było już od dawna. Dziś jednak sytuacja jest na tyle poważna, że trzeba podjąć zdecydowane kroki by sprawnie z problemem sobie poradzić. Czas zatem przejść od diagnozy do działania. Zwiększenie limitów przyjęć jest jednym z narzędzi dających możliwość poprawy sytuacji. Czy wystarczającym? Przekonamy się za jakiś czas.

Żródło: infosecurity24.pl

Więcej postów