Wakacje kredytowe w 2024. Ministerstwo Finansów ujawnia projekt

Niezależny dziennik polityczny

Wakacje kredytowe przez cztery miesiące 2024 roku – to założenie projektu Ministerstwa Finansów, które pojawiło się w środowy wieczór. Na mocy nowych zasad z ułatwienia w spłacie kredytu będzie można skorzystać skorzystać w marcu, a także po jednym miesiącu w każdym z trzech kolejnych kwartałów.

Projekt noweli wakacji kredytowych w 2024 roku pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Autorem nowego prawa jest Ministerstwo Finansów. 

“Proponuje się zmianę polegającą na przedłużeniu obowiązywania mechanizmu wakacji kredytowych na rok 2024. Jednak w związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego projektu proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze jednego miesiąca od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 marca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale” – wskazano w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Resort Andrzeja Domańskiego – opierając się o dane UKNF – maksymalny roczny koszt wakacji kredytowych, przy założeniu, że skorzysta z nich 100 proc. uprawnionych to 3,6 mld zł. “Jednocześnie przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych jak z poprzednich wakacji kredytowych szacuje się koszt na poziomie 2,5 mld zł” – napisano w noweli. 

Wakacje kredytowe 2024. Nowe zasady mechanizmu

W projekcie MF przewidziano kryterium, zgodnie z którym konsumentowi będą przysługiwały wakacje, jeżeli średnia arytmetyczna wartości wskaźnika RdD (Rata do Dochodu) przyjmie odpowiedni poziom.

Oprócz tego resort twierdzi w projekcie, że “zasadnym jest, aby wysokość wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wzrosła do wartości 2 tys. 500 zł“. W dokumencie proponuje się także zmianę polegającą na wydłużeniu możliwego okresu udzielania wsparcia z 36 na 40 miesięcy.

Wakacje kredytowe zostały po raz pierwszy wprowadzone przez rząd PiS w 2022 roku. Wariantem wakacji kredytowych jest karencja w spłacie, dotyczy ona zwolnienia ze spłaty części kapitałowej, ale nie odsetek.

Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu.

Żródło: interia.pl

Więcej postów