Tu najłatwiej znajdziesz pracę. Najbardziej pożądane zawody w Polsce w 2024 r. [RANKING]

Niezależny dziennik polityczny

Rok 2024 będzie czasem pracowników fizycznych czy raczej tych siedzących za biurkami? Analiza przygotowana przez firmę Hays dla Business Insider Polska pokazuje, które specjalizacje będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy w nadchodzących miesiącach.

Firma Hays Poland, która specjalizuje się w doradztwie personalnym, specjalnie dla Business Insider Polska stworzyła zestawienie najbardziej perspektywicznych zawodów, w których w 2024 r. najłatwiej będzie znaleźć pracę.

Przygotowany ranking najbardziej poszukiwanych zawodów zawiera stanowiska, które z jednej strony mogłyby zostać utworzone w niemal każdej organizacji i ogólne zapotrzebowanie na takich specjalistów jest wysokie. Z drugiej znalazły się tam profesje specyficzne dla określonych branż, w przypadku których popyt znacznie przewyższa podaż.

— Wiele zawodów, które znalazły się na liście, ma charakter analityczny. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę wyzwania, z jakimi obecnie mierzą się organizacje. Firmy doświadczają spowolnienia gospodarczego oraz niepewności, czy oraz jak zmienią się nastroje gospodarcze w nadchodzącym roku. W związku z tym starają się zminimalizować wszelkie ryzyka i zmaksymalizować zyski w oparciu o dostępne dane. Stąd też obserwujemy wysokie zapotrzebowanie na analityków, finansistów, doradców podatkowych i prawników — komentuje Agnieszka Kolenda, executive director w Hays Poland.

Chociaż popyt na kompetencje IT zmalał w porównaniu z rekrutacyjnym ożywieniem z przełomu lat 2021 i 2022, to nadal jest bardzo wysoki. Jak wynika z najnowszego badania Hays, zdaniem pracodawców umiejętności cyfrowe pozostają jednymi z najbardziej kluczowych i jednocześnie najtrudniejszych do pozyskania.

— Organizacje wciąż przechodzą przez proces cyfryzacji, przyglądają się rozwiązaniom bazującym na sztucznej inteligencji i na coraz większych zasobach danych, poszukują optymalizacji. W związku z tym wykazują ogromne zapotrzebowanie na umiejętności cyfrowe, nie tylko wśród pracowników wykonujących zawody bezpośrednio związane z IT — dodaje Kolenda.

W czasie niesprzyjających warunków gospodarczych firmy mają tendencję do inwestycji w kompetencje pozwalające zwiększyć zyski przedsiębiorstwa. — W 2024 r. zainteresowaniem pracodawców będą się zatem cieszyć utalentowani specjaliści ds. sprzedaży z wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi oraz doskonałą znajomością określonego portfolio produktów lub usług — podsumowuje.

TOP 10 zawodów na 2024 r. (*kolejność zawodów na liście została ułożona alfabetycznie)

1. Big data engineer

Polska doświadcza cyfrowej transformacji biznesu, a firmy w rosnącym stopniu podejmują strategiczne decyzje w oparciu o dane. W konsekwencji stale rośnie zapotrzebowanie na inżynierów IT specjalizujących się w danych, szczególnie tych z doświadczeniem w pracy z chmurami publicznymi. Zapotrzebowanie na ekspertów jest bardzo wysokie i trend ten w najbliższym czasie będzie się utrzymywał.

2. Cybersecurity engineer

Po stronie firm rośnie świadomość, że nieadekwatne zabezpieczenie organizacji przed cyberatakami może nieść za sobą wielomilionowe straty. W połączeniu z kontynuacją trendu migrowania procesów biznesowych do świata cyfrowego przekłada się to na dalszy wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Popyt stale rośnie, zdecydowanie przewyższając dostępność takich ekspertów na rynku.

3. Data scientist

Potrzeba zaawansowanej analizy rozbudowanych zbiorów danych, celem poszukiwania zależności, na których będą bazowały strategiczne decyzje firmy, zwiększa zapotrzebowanie na ekspertów ds. data science. Jest to specjalizacja interdyscyplinarna, łącząca wiedzę z zakresu statystyki, analityki, IT, a czasem również finansów. Z uwagi na fakt, że od osób pełniących tę rolę wymaga się zaawansowanych i różnorodnych kompetencji, to pozyskanie odpowiednich kandydatów przysparza pracodawcom wielu wyzwań.

4. Doradca podatkowy

Specjaliści ds. prawa podatkowego po raz kolejny znajdują się na liście najbardziej pożądanych zawodów. Powodem pozostaje polskie prawo podatkowe, które ulega regularnym zmianom i stawia przed firmami wiele nowych wyzwań. Pracodawcy poszukują zarówno finansistów, jak i prawników specjalizujących się w obszarze podatkowym, natomiast popyt na ekspertów wciąż przewyższa ich podaż.

5. Inżynier elektryk

W obszarze budownictwa od dłuższego czasu utrzymuje się wysoki popyt na inżynierów elektryków, których zdecydowanie brakuje na polskim rynku pracy. Trend ten utrzyma się w roku 2024, a inżynierowie ds. robót elektrycznych, kierownicy robót elektrycznych, czy projektanci instalacji będą mogli liczyć na wiele ofert pracy.

6. Kontroler finansowy

W wyniku niesprzyjających czynników makroekonomicznych, wiele organizacji przeszło w tryb optymalizacji kosztów, wnikliwie analizując finanse organizacji. Skutkuje to wzrostem zapotrzebowania na specjalistów ds. controllingu, których rolą jest zbieranie i analizowanie danych finansowych organizacji, niezbędnych do kształtowania strategii przedsiębiorstwa.

7. Machine learning engineer

Sztuczna inteligencja w ciągu kilku lat stała się nieodzownym elementem funkcjonowania wielu organizacji. Jej wykorzystanie znajduje zastosowanie w coraz to nowszych obszarach życia codziennego, co bezpośrednio przekłada się na inwestycje w projekty AI oraz specjalistów w tym obszarze. W związku z tym nie zabraknie ofert m.in. dla inżynierów ds. uczenia maszynowego (ML).

8. Prawnik korporacyjny

Niepewność biznesu związana z globalną sytuacją gospodarczą i geopolityczną, galopująca cyfryzacja oraz liczne zmiany przepisów prawa w Polsce sprawiają, że obecnie firmy w jeszcze bardziej polegają na ekspertyzie prawnej. Pracodawcy poszukują prawników wyróżniających się probiznesowym podejściem oraz dogłębnym zrozumieniem wyzwań prawnych, przed jakimi stoją podmioty działające w określonych branżach.

9. Specjalista ds. ryzyka

Większa niepewność gospodarcza sprawia, że banki, firmy ubezpieczeniowe i instytucje finansowe inwestują w kompetencje związane z analizą ryzyka. Poszukiwani są eksperci w zakresie ryzyka kredytowego, operacyjnego, rynkowego, finansowego oraz płynności. Analitycy ryzyka kredytowego są rekrutowani również przez firmy niezwiązane z branżą finansową.

10. Specjalista ds. utrzymania ruchu

Postępująca automatyzacja polskiego przemysłu sprawia, że w zakładach produkcyjnych rośnie liczba miejsc pracy związanych z zapewnieniem sprawnego działania rozbudowanego zaplecza technicznego. Jednocześnie rekrutacje na takie stanowiska przysparzają trudności z uwagi na niedobór odpowiednich kandydatów na rynku. Na wiele ciekawych ofert pracy mogą liczyć w szczególności automatycy oraz elektromechanicy.

Żródło: onet.pl

Więcej postów