Wołodymyr Zełenski poniósł dotkliwą dla losów wojny porażkę

Niezależny dziennik polityczny

Wołodymyr Zełenski opuścił Stany Zjednoczone z pustymi rękami. Ukraina nadal pozostaje bez pomocy wojskowej na 2024 rok, bo impas w Kongresie trwa.

  • Zebraliśmy najnowsze doniesienia dotyczące wojny na Ukrainie.
  • Trudne warunki pogodowe ograniczają operacje ofensywne i rozpoznawcze na całym froncie.
  • Dania i Norwegia udziela wsparcia wojskowego wartego miliardy dolarów. Również USA przekażą pakiet o wartości 200 mld dol. To jednak ostatni, na jaki Amerykanie mają pieniądze.

Na całym froncie na Ukrainie impas. Toczy się tam wojna pozycyjna. Obie strony nie mają dość siły, aby doprowadzić do znaczących zmian. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył 13 grudnia na szczycie Ukraina-Europa w Oslo w Norwegii, że decyzja Ukrainy o przejściu do operacji obronnych jest motywowana zimowymi warunkami pogodowymi.

Zaprzeczył kryzysowi na szczytach władzy, jak sugerował niedawny artykuł New Jork Timesa. Fiasko ukraińskiej kontrofensywy wywołało spekulacje, co do przyszłości ukraińskiego głównodowodzącego armią gen. Walerija Załużnego, którego stosunki z prezydentem nie są najlepsze, o czym donosi amerykańska prasa.

Także źródła rosyjskie donoszą o wpływie trudnych warunków pogodowych na operacje ofensywne i rozpoznawcze na całym froncie. Mimo że doniesienia o mroźnej i śnieżnej zimie we wschodniej Ukrainie stwarzają perspektywę lepszych warunków do działań manewrowych, negatywnie wpływają na rosyjskie drony i środki rozpoznania powietrznego, jednak siły rosyjskie wciąż prowadzą naziemne działania ofensywne na wielu odcinkach frontu.

Według WSI, próbują przejąć i utrzymać inicjatywę przed wyborami prezydenckimi w Rosji w marcu 2024 r. oraz wpłynąć zniechęcająco na Stany Zjednoczone i Zachód co do wspierania Ukrainy.

Za wszelką cenę chcą wygrać. Nie przestrzegają żadnych zasad. Ukraińcy opublikowali film, jak podczas ataku pod Robotynem poprowadzili ukraińskich jeńców jako żywe tarcze. Szturm się nie udał. Ostatniego dnia na froncie doszło do 120 starć bojowych.

Dwa dni pobytu prezydenta Ukrainy w stolicy USA nie przyniosły żadnego postępu

Rosjanie przeprowadzili w nocy 17 uderzeń rakietowych, 36 nalotów z powietrza i 74 ataki ogniowe salwami rakietowymi. W nocy 14 grudnia 2023 roku rosyjscy najeźdźcy zaatakowali też przeciwlotniczymi rakietami kierowanymi S-300.

Atakowali Ukrainę bezzałogowymi statkami powietrznymi Shahed-136/131. Przez całą noc 13 grudnia siły rosyjskie wystrzeliły w trzech falach 42 bezzałogowce bojowe. Ukraińcy zniszczyli 41 z nich.

Komentarze po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Dwa dni jego pobytu w amerykańskiej stolicy nie przyniosły żadnego postępu. Według komentarzy prasy amerykańskiej Zełenski opuszcza Waszyngton z pustymi rękami.

Republikanie są nieugięci, impas w Kongresie trwa, a Ukraina nadal pozostaje bez pomocy wojskowej. Spór dotyczy włączenia do ustawy reformy migracyjnej. Nie pomogła wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie, jego prośby i apele.

Podobnie zresztą, jak i prezydenta USA Joe Bidena, który przestrzegał, że Putin jest zagrożeniem dla wolności na całym świecie. Liczy na to, że Stany Zjednoczone zawiodą Ukrainę. Dlatego trzeba im pokazać, że się myli. Joe Biden przekazał Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej warty 200 mln dol.

Wszystko wskazuje jednak na to, że prezydent Rosji Władimir Putin dostanie od USA prezent na święta. Jak już informował WNP.PL dotychczasowe środki pomocowe dla Ukrainy wyczerpią się przed końcem tego roku.

Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy Kremla, z radością podkreślił już, że wszyscy powinni zrozumieć, iż pompowanie miliardów dolarów w Ukrainę nie przyniosło żadnych sukcesów na polu bitwy.

Jeśli będą pieniądze dla Ukrainy, Kijów będzie musiał najpierw spełnić ważne zobowiązania

Republikanie podczas konferencji prasowej pytali Zełenskiego głównie o możliwości rozpoczęcia negocjacji pokojowych i rezygnacji z części terytoriów dla zawarcia pokoju. Zełenski ocenił tę propozycję jako szaloną.

Jak powiedział, oddanie terytorium oznaczałoby skazanie mieszkających tam Ukraińców na tortury i gwałty. Wszystkim tym ludziom, którzy do tego namawiają, zadał pytanie, czy chcieliby oddać swoje dzieci terrorystom.

Zełenski oświadczył, że spotkał się ze spikerem Izby Reprezentantów Mike’iem Johnsonem. Ten zgodził się, iż Ukrainie pomoc jest potrzebna, ale postawił też warunki. Jednym z tych warunków jest większa potrzeba przejrzystości co do wydawania przez Ukrainę pieniędzy amerykańskich podatników.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że znów nadszedł czas na odważne decyzje. Jednak Unia Europejska również nie może uruchomić wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro. Tu na przeszkodzie stoi premier Węgier Wiktor Orban. On też blokuje integrację Ukrainy z Unią Europejską.

Podczas unijnego szczytu premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła, że jej kraj zatwierdzi pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy obejmujący amunicję, czołgi i drony o wartości około 1,1 mld dol.

Norweski premier Jonas Gahr Store zapowiedział dostarczenie Ukrainie dodatkowego sprzętu, w tym przeciwlotniczego za 1,8 mld dol., a premier Szwecji Ulf Kristersson oznajmił, że Szwecja zatwierdzi zimowy pakiet pomocy dla Ukrainy w celu wsparcia infrastruktury cywilnej.

Rosyjska grupa hakerów zniszczyła na Ukrainie 10 tys. komputerów i ponad 4 tys. serwerów

Premierzy Estonii i Finlandii zaapelowali z kolei: „Wolny świat musi utrzymać kurs i opowiedzieć się za długoterminowym zaangażowaniem militarnym po stronie Ukrainy”.

Zdaniem amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wygląda na to, że Kreml powraca do retoryki ekspansjonistycznej, obserwowanej ostatnio przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Robi to w celu wysunięcia na światło dzienne twierdzeń, że Ukraina jest częścią historycznie rosyjskiego terytorium i omówienia granic, które rosyjscy przywódcy uważają za właściwe.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że technicznie rzecz biorąc Ukraina nadal może być suwerennym krajem, jeśli np. całe państwo pozostanie w granicach obwodu lwowskiego. Dodał, że Joe Biden dał do zrozumienia, iż Stany Zjednoczone jedynie wspierają Ukrainę w samoobronie, ale nie pomogą Kijowowi w rozpoczęciu kontrofensyw mających na celu wyzwolenie większej części jego ziem.

ISW podkreśla, że powrót kremlowskiej koncepcji „podzielonej Ukrainy” jest prawdopodobnie zorganizowany w celu wprowadzenie społeczności międzynarodowej w błąd i wzmocnieniu nacisków na przystąpienie Ukrainy do rokowań z odrzuceniem kluczowych elementów suwerenności.

Rosyjska grupa hakerów powiązana z Główną Dyrekcją Sztabu Generalnego Rosji (GRU) przyznała się do cyberataku na ukraińskiego operatora telefonii komórkowej Kyivstar. Podano, że zniszczono 10 tys. komputerów i ponad 4 tys. serwerów, w tym wszystkie systemy przechowywania i tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Kyivstar jednak zaprzeczył tym twierdzeniom.

Źródło: wnp.pl

Więcej postów