Atomowa spółka uderza w działania ABW

Niezależny dziennik polityczny

Działania ABW godzą w bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski – pisze w oświadczeniu atomowa spółka Orlenu i Synthosu. Chodzi o negatywną opinię służb specjalnych dla jej projektów SMR.

  • Atomowa spółka Orlenu i Synthosu odniosła się do informacji na temat negatywnej opinii, jaką dla projektu budowy małych, modułowych reaktorów (SMR) wydała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
  • Firma punktuje, że w ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji.
  • “Nie wiemy na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie” – dodaje.
  • OSGE zapowiada wystąpienie na drogę sądową o odtajnienie dochodzenia ABW.

Przypomnijmy, Orlen od ośmiu miesięcy czekał na kluczową dla swojego projektu SMR decyzję zasadniczą dla projektu budowy małych modułowych reaktorów SMR. To swoiste zielone światło dla inwestycji atomowa spółka otrzymała 7 grudnia. 

Problem z decyzją zasadniczą dla małego atomu Orlenu i Synthosa

Wcześniej jednak pojawiły się informacje, że przyczyną opóźnienia wydania tej kluczowej dla SMR-owego projektu decyzji była negatywna opinia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak informowała Polityka, nie ujawniono uzasadnienia takiej decyzji służb, ze względu na poufność dokumentów.

Atomowa spółka Orlenu i Synthosu postanowiła się jednak odnieść do sprawy.

“Poziom emisji CO2 w Polsce wyniósł dzisiaj 928g/kWh i jest najwyższy w Europie oraz jeden z najwyższych na świecie. W latach 2018-2022 r. najwięksi producenci energii elektrycznej w Polsce – Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Enea, Energa oraz ZE PAK wydały na zakup uprawnień do emisji CO2 68,7 mld zł. Ale te koszty rosną w drastycznym tempie, bo za rok 2023 tylko PGE poniesie z tego tytułu koszty w wysokości 26 mld zł” czytamy w oświadczeniu spółki, zamieszczonym w serwisie X (d. Twitter)

Firma zwraca uwagę, że przed nami największe wyzwanie, przed jakim kiedykolwiek stała polska gospodarka: przebudowa energetyki, która musi zapewnić stabilne i zdekarbonizowane źródła energii.

Jak podkreśla OSGE, atom – zarówno duży, jak i właśnie SMR – to odpowiednia technologia, by sprostać temu wyzwaniu, co potwierdza odbywająca się obecnie światowa konferencja klimatyczna COP28.

Postępowanie ABW ws. decyzji dla Orlenu i Synthosa “niekompetentne i nieodpowiedzialne”

“Aby osiągnąć cele pozwalające na dekarbonizację polskiej energetyki potrzeba wielu inwestycji zarówno państwowych jak i prywatnych. Dlatego postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji. Nie wiemy na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie” – wyjaśnia OSGE.

Firma podkreśla, że od początku prowadzi proces wdrażania technologii transparentnie, czego potwierdzeniem jest złożony wniosek o odtajnienie uzasadnienia i umożliwienie spółce dostępu do akt.

“Niestety nasze wnioski zostały odrzucone. Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej, tak aby każdy miał okazje zapoznać się z informacjami o podstawie, na jakiej ABW wydała swoją opinie. Jesteśmy przekonani, że nie są to powody ani merytoryczne ani profesjonalne” – informuje OSGE.

Atomowa spółka wskazuje, że działania te maja na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ.

“Działania te godzą w bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski. Spółka OSGE będzie dalej zgodnie z harmonogramem kontynuowała działania licencyjne, środowiskowe i lokalizacyjne związane z budową floty BWRX-300 na potrzeby polskiego przemysłu, ciepłownictwa i energetyki” – podsumowuje spółka.

Źródło: wnp.pl

Więcej postów