Nowa propozycja rządu. Nie będziesz płacił składek i podatków

dziennik polityczny
Projekt zwolnienia dorabiających emerytów ze składki zdrowotnej i podatków ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Rzeczywisty wiek emerytalny ma zostać podwyższony – to jeden z zapisów w Krajowym Planie Odbudowy. Co dokładnie taki zapis oznacza?

O wieku emerytalnym mówią kamienie milowe 67. i 68. KPO. Polska zobowiązuje się w nich do sporządzenia do końca 2024 r. raportu o działaniach, które mają doprowadzić do podniesienia efektywnego wieku emerytalnego.

Jak rząd chce to zrobić? Jak czytamy w KPO, mają temu służyć zapisy w „Polskim ładzie” zachęcające do dłuższej pracy. PiS w „Polskim ładzie” proponuje tym, którzy osiągną wiek emerytalny – ale na emeryturę nie odejdą – zwolnienie z PIT. I owe zwolnienia z podatku mają powodować, że Polacy będą dłużej pracować i tym samym nastąpi podwyższenie efektywnego wieku emerytalnego.

Tyle że zachęty rządu do dłuższej pracy bez pobierania emerytury zwyczajnie się nie opłacają. Zgodnie z polskim prawem, gdy ktoś osiągnie wiek emerytalny i na jeden dzień zwolni się z zakładu pracy, a następnego dnia ponownie się zatrudni, może pobierać i emeryturę, i pensję.

Zakładając, że jego emerytura będzie na poziomie minimalnej, zyska ponad 15 tys. zł rocznie (wliczamy w to 13. i 14. emeryturę). Tymczasem, jak obliczyli eksperci Instytutu Emerytalnego, gdyby nie pobierał emerytury, zyskałby 6120 zł ulgi w PIT (przy pensji minimalnej). Wybór jest więc oczywisty. Opłaca się jak najwcześniej wystąpić do ZUS o pieniądze i przejść na emeryturę.

Nowa propozycja rządu

Widocznie rząd zdaje sobie sprawę, że jego propozycje nie wszystkim się opłacają, i zamierza swoją reformę zmodyfikować. Powiedział o tym minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Radiu TOK FM. 

– Zaproponujemy preferencje dla osób, które będą chciały pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Oprócz pobierania emerytury np. nie będą płaciły podatku ani składki zdrowotnej od dochodów z kolejnej pracy – mówił minister.

Pytany, kiedy zmiany wejdą w życie, odpowiedział: – Myślę, że w przeciągu roku takie propozycje się pojawią. To będą rozwiązania zaproponowane w ustawie przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – wskazał.

„Każdy będzie chciał jak najszybciej przejść na emeryturę”

Niepłacenie składki zdrowotnej i podatku PIT od pensji i jednocześnie pobieranie emerytury oczywiście będzie opłacalne. Pytanie tylko, jak to się ma do planów rządu o podnoszeniu efektywnego wieku emerytalnego.

– Nijak to się ma – odpowiada dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH.

I dodaje: – Rozumiem, że rząd chce zachęcać do pracy na emeryturze, ale w KPO zobowiązaliśmy się, że Polacy później będą na emeryturę przechodzić. Ale najnowsze propozycje reformy temu przeczą, bo teraz każdy będzie jak najwcześniej chciał na emeryturę przejść i sobie dorabiać.

Poprosiliśmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej o komentarz do zapowiedzi najnowszej reformy. Czekamy na odpowiedź

wyborcza.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*